Článek
Na singapurském letišti má být podle CNN zřízeno automatizované pracoviště kontroly totožnosti bez pasů pouze s využitím biometrických dat. Ty ministerstvo vnitra České republiky definuje jako „zobrazení obličeje a otisky prstů snímané prostřednictvím speciálního technického zařízení“.
Singapur se tak podle ministryně komunikace a informací Josephine Teové stane jednou z prvních zemí na světě, které toto automatizované odbavení pasažérů zavedou.
Využívání biometrické technologie nebude pro singapurské letiště úplnou novinkou, do jisté míry už se v automatizovaných pruzích na imigračních kontrolních stanovištích uplatňovalo. Nadcházející inovace má však snížit nutnost neustálého ukazování pasů a zjednodušit celý proces odbavení.
Turistce naservírovali kraba za více než 15 tisíc korun. Na restauraci zavolala policii
Plánované rozšíření
Biometrické údaje mají být použity k vytvoření „jednoduché známky ověření identity“, která bude použita na několika automatizovaných dotykových bodech odbavením zavazadel počínaje a imigrační kontrolou s následným nástupem na palubu konče. To má významně eliminovat potřebu fyzických cestovních dokladů jako pas a palubní lístek.
Úspora času je na letišti, které využívá více než 100 leteckých společností odbavujících pasažéry do 400 měst na světě, klíčová. Letiště má v současnosti čtyři terminály a v červnu kupříkladu odbavilo více než pět milionů pasažérů.
V plánu je i další rozšíření o pátý terminál, aby mohlo uspokojit nároky stále se zvyšujícího počtu cestujících. Letiště předpokládá konstantní návrat k číslům před pandemií a doufá, že nový biometrický systém zajistí hladší odbavení přibývajících cestujících.
Singapurské letiště Changi pravidelně vítězí v žebříčku nejlepších na světě díky množství živé zeleně, vnitřnímu vodopádu vysokému 40 metrů, motýlí zahradě, kinu a více než dvou stovkám obchodů, restaurací a dalších míst, kde vám čekání na let uteče samo.
Jinde ve světě
Od roku 2018 využívá mezinárodní letiště v Dubaji biometrické tunely Smart Gates, které rozpoznají obličeje k ověření identity cestujících za pouhých pět sekund. Cestující mohou k autentizaci místo pasů využívat také otisky prstů.
Biometrická technologie se částečně používá na mezinárodních letištích i v dalších částech světa jako na mezinárodním letišti v Hongkongu, na obou tokijských letištích, londýnském Heathrow a pařížském Letišti Charlese de Gaulla.