Článek
Celá jezerní trasa má 505 kilometrů, vyrazit lze také na menší část z ní. My jsme absolvovali zhruba 200 kilometrů mezi Ženevským a Thunským jezerem. Navíc jsme z ní často odbočovali, abychom si cestování zpestřili prohlídkami čokoládovny, hradů a zajímavých měst.
Průměrně osm z deseti cyklistů, které jsme na trase míjeli, sedlalo elektrokolo. Trend bicyklů poháněných motorem je ve Švýcarsku všudypřítomný. Díky této stále ještě nové technologii vyrážejí na cyklotúry i lidé, kteří by si jinak kvůli námaze raději nechali zajít chuť. Takto se nepředřou.
Trasu lze absolvovat i na běžném horském či silničním kole. Vede převážně po asfaltových či lehce šotolinových površích, výjimečně zavede cyklisty na hlavní silnici. Nadmořská výška stezky číslo 9 se pohybuje mezi 376 a 1273 metry. My jsme kola střídali, někdo jel na elektrickém, jiný na silničním.
V prudkých stoupáních byla elektrokola ve velké výhodě. Jejich jezdci si nahoře odpočali, rozhlédli se po krajině a fandili těm, kteří k vrcholku přijížděli s jazykem na vestě.
Kolem hradů a dalších atrakcí
Jak je ve Švýcarsku dobrým zvykem, i cyklotrasa 9 dostala tmavě červené směrovky. Za turistickými, bruslařskými, vodařskými a samozřejmě i cykloturistickým značením je v této alpské zemi společnost SchweizMobil.
Každou trasu lze plánovat také v její mobilní aplikaci anebo si je možné zakoupit knížečku, v níž nechybí ani tipy na výlety. České turisty potěší, že se lze po trase navigovat také s pomocí aplikace Mapy.cz.
Někdo dá přednost koupání, jiný památkám. Letošní červencové teplé dny byly na koupání ve švýcarských jezerech ideální. Městské pláže zaplnili plavci, některé z nich jsou placené. Koupání ve švýcarských jezerech je jiné než v moři. Okolo vody se pnou vysoké kopce, sladká voda je průzračná, její teplota se v létě pohybuje okolo 21 stupňů Celsia.
Kdo má rád památky a exkurze, přijde si na trase číslo 9 nebo po krátkém odbočení na své. Hned na začátku trasy u Ženevského jezera stojí hrad Chillon, který je pro Švýcary tím, čím je pro Čechy Karlštejn. Středověká stavba pochází ze 13. století a stojí na skalním ostrůvku přímo u břehu jezera.
Přečtěte si také: |
---|
Hrad Chillon je nejnavštěvovanější historickou památkou Švýcarska |
Svět Charlieho Chaplina ožívá na jeho panství u Ženevského jezera |
V nedalekém Vevey se vyplatí zhlédnout další místo, které patří v celém Švýcarsku k nejnavštěvovanějším: muzeum Charlieho Chaplina. Další zajímavostí kousek od trasy číslo 9 je čokoládovna Cailler ve vesnici Broc. Nabízí napínavou multimediální prohlídku historie i současnosti čokolády. S nezbytnou ochutnávkou.
My jsme se po cestě k Thunskému jezeru zastavili i v Gstaadu — městě, které patří vedle Zermattu nebo Svatého Mořice k nejexkluzivnějším horským resortům ve Švýcarsku. Přímo ve středu historického městečka právě probíhal turnaj světového okruhu v plážovém volejbale. Pak kurt sbalili a postavili na něm antukový dvorec pro tenisové turnaje nejvyšší dámské a mužské kategorie WTA a ATP.
Turisté mají důvěru
Cestou okolo zemědělských statků občas narazíte na ceduli self-service. Otevřete skříňku a v ní stojí lednice se sýry či marmeládami ze statku. Vedle je ceník a pokladnička. Jindy minete konvici s kávou a upečeným koláčem.
Švýcaři, především na horách a ve vesnicích, cyklistům a turistům důvěřují, a ti bez zaváhání požadovanou částku zaplatí. Nebojte se pít vodu z jakéhokoliv kohoutku, kterým vytéká voda podél cyklotras. Je bezpečně pitná, pochází z okolních horských pramenů.
Pokud cestou chcete popojet vlakem nebo autobusem, můžete s sebou vzít na palubu jízdní kolo. Skupiny nad šest lidí by však v případě žlutých busů PostAuto neměli zapomínat na rezervaci míst pro bicykly. Na některých úsecích je rezervace předem nutná v každém případě. Také lanovky ve většině případů kolo odvezou. A ještě jedna důležitá věc: Švýcaři používají pro kolo pojmenování „velo“.