Článek
Pražský biskup z rodu Slavníkovců krajinou před víc než tisíci lety procházel a mnohá místa na jižním Plzeňsku jsou dodnes spojená s legendami o jeho působení, jak popsal farář farního sboru Českobratrské církve evangelické v Přešticích Jan Satke.
"Chtěli bychom dát dohromady jednotlivé poznatky a legendy a připravit i vyprávění o osobnosti a o životě svatého Vojtěcha," uvedl. Připomínek mučedníka, který měl prý na Plzeňsku příbuzné, je v kraji víc. Na řadě míst stávaly dřív například sochy, které jsou dnes už mnohdy zničené.
Důlek v kameni i obraz
Pokud farníci seženou peníze, chtěli by připravit alespoň menší okruh přímo Přešticemi. I na zdejším náměstí je socha svatého Vojtěcha. Cesta po městě by mohla seznámit se světcovým životem a s jeho odkazem. Další okruh, který by vedl mimo město, by zas mohl připomenout některé pověsti a legendy spojené s Vojtěchovým jménem.
Například kousek od Přeštic je kopec Ticholovec. Jméno údajně získal, když si svatého Vojtěcha procházejícího lesem spletla jedna žena s lovcem. Vojtěch pak odhodil plášť a ukázal se v biskupském rouchu. Když zpoza mraků vykouklo slunce, jeho stín vykreslilo na skalce.
Na kameni na Ticholovci je i dnes nakreslený světcův obraz. V okolí Přeštic je také místo nazývané Pokleknutí svatého Vojtěcha. Dodnes se tam v kameni uchoval údajný otisk světcova kolena, když v modlitbě poklekl s prosbou za déšť. Dokud se v prohlubni držela voda, lidé věřili, že bude vody dost. Legendy svazují s příběhy o Vojtěchovi i kopce Taneček nebo bývalý hrad Skála.