Článek
Poprvé záchranáři v helikoptéře pro čínského studenta žijícího v Japonsku na horu Fudži přiletěli v úterý 22. dubna. Našli jej zhruba ve 3000 m n. m. na stezce Fudžinomija, jak informoval server BBC.
Fudžinomija je díky nejkratšímu výstupu druhou nejoblíbenější trasou. Výstup nahoru trvá minimálně pět hodin a v průběhu lezecké sezony je lemován množstvím otevřených chat a možnostmi lékařské pomoci sedm dnů v týdnu a 24 hodin denně.
Student se ale na ikonickou horu, která se tyčí do 3776 metrů v regionu Čúbu na ostrově Honšú a má dokonalý kuželový tvar, vydal mimo lezeckou sezonu, kdy jsou veškerá zařízení uzavřena.

Oficiální lezecká sezona začíná v červenci a končí v září, mimo ni jsou turisté od výstupu na horu odrazováni kvůli drsným podmínkám a rychlým změnám počasí. Všechny stezky vedoucí na vrchol jsou tak v současnosti oficiálně uzavřeny.
Druhý pokus
Číňan však doporučení nedbal a rozhodl se Japonci milovaný vrchol, který je za dobrého počasí viditelný do daleka, pokořit. Stovky metrů pod svým cílem ale ztratil mačky a nedokázal se vrátit. Pomohli mu až záchranáři ve vrtulníku, kteří jej dopravili do bezpečí.
V sobotu, čtvrtý den po své záchraně, se ale student rozhodl výstup zopakovat. Chtěl totiž najít osobní věci, které tam zanechal, mezi nimiž byl i mobilní telefon. A dopadlo to obdobně. Tentokrát jej ale postihla výšková nemoc, a tak museli záchranáři opět zasáhnout.
Policie v prefektuře Šizuoka, do níž hora částečně spadá, po dvojité záchraně opětovně vyzvala turisty, aby se o výstup nepokoušeli mimo lezeckou sezonu.
Dvakrát zachráněný hříšník to na sociálních sítích schytal za nerespektování doporučení a mrhání zdroji. Někteří komentující doporučovali, že by měl pro výstrahu zaplatit obě záchranné mise.