Článek
Restaurátorské práce začaly loni na jaře, město jako vlastníka zámku přijdou na téměř 13,5 milionu korun. Pomohlo i ministerstvo kultury, 1,6 milionu korun činí dotace z jeho Programu záchrany architektonického dědictví.
Do nově zrekonstruovaných prostor pozvala návštěvníky i místní ředitelka zámku Miroslava Poskočilová.
Na jihu Čech přibývají památky i rezervace
„Opravou prošla nejenom dvoupatrová stavba s vrcholovou nástavbou a část sochařské výzdoby, ale i spodní parter s balustrádou, kam se vrátily květinové záhony. Gloriet je nově nasvětlený a vyniká při pohledu i z Křížové ulice. Celá stavba tak zpět získala svou vznosnost, monumentálnost a barokní krásu a řadí se mezi vrcholné stavby raně barokní tvorby u nás,“ řekla Poskočilová.
Našli historické moždíře
Návrat významné historické části Děčína k běžnému užívání ocenil primátor města Jiří Anděl (ANO). „Neexistuje snad nikdo, kdo měl v Děčíně svatbu, aby se tady nevyfotil. Neexistuje jediná publikace o Děčíně, která by opomněla gloriet,“ připomněl význam stavby pro město Anděl.
Při rekonstrukci byly nalezeny v grotě pod glorietem dva historické moždíře, které pravděpodobně pocházejí z 18. století a ve své době se používaly ke slavnostním odpalováním salv.
Sladěnou zahradní kompozici založil v 70. letech 17. století hrabě Maxmilián Thun podle italských vzorů a dodnes je tato zahrada jedním z nejkrásnějších míst děčínského zámku.
„Růžovou zahradu navštíví ročně kolem 25 tisíc lidí. Letos jsme nově návštěvníkům zpestřili zahrady adopcí růží tak, aby měli důvod k nám častěji zavítat, nebo jen někoho blízkého obdarovat nevšedním dárkem. Pro novou sezonu bychom rádi nabízeli ještě o něco více nevšedních zážitků na zámku, jako může být romantický večer pod glorietem s večeří a obsluhou v kostýmu nebo příležitost pro zasnoubení pod glorietem,“ doplnila Poskočilová.
Hrad Veveří se chlubí novou trasou
Může se vám hodit na Firmy.cz: