Článek
„Rozhodl jsem se navrhnout něco neobyčejného,“ uvedl autor myšlenky James Kateeba a dodal, že Floating Island (Plovoucí ostrov), jak loď pojmenoval, pro něj představuje především snahu o ochranu přírody.
Inovativní recyklační projekt zahájil Kateeba v roce 2017, kdy jej napadlo, že plastový odpad, který jezero vyplavilo po silných deštích, by se dal využít jako základ pro udržitelný podnik. Rybářům z okolí nabídl malý poplatek za plastové lahve sesbírané v jezeře a za šest měsíců nashromáždil více než deset tun lahví, které svázal rybářskými sítěmi a pokryl zeminou. Vytvořil tak základ, na němž je loď postavená a který je zároveň úrodnou půdou pro popínavé tropické rostliny.
„Nejenže čistí životní prostředí, ale zároveň nabízí něco jedinečného,“ uvedl řecký návštěvník lodi Jaro Matusiewicz a dodal, že nikdy nic podobného neviděl.
Nejde o jediný projekt
Vedle znečištění jednorázovými plasty sužuje Viktoriino jezero, které leží na březích Ugandy, Tanzanie a Keni, také odpadní voda, těžba písku a pokles hladiny vody částečně způsobený změnou klimatu. Obzvlášť znepokojující je znečištění pro rybářské komunity, jež jsou na jezeře silně závislé.
Floating Island není jediným podobným projektem. V roce 2021 se na plavbu právě po Viktoriině jezeře vypravila loď pojmenovaná Flipflopi, která vznikla v Keni v roce 2018 jen z recyklovaných plastových lahví, jež se dříve povalovaly na písčitých plážích u Indického oceánu. Cílem cesty bylo podle OSN „pozvednout povědomí o znečištění, které ničí nejdůležitější sladkovodní ekosystém regionu“.