Článek
O hluboce znepokojivém obsahu nenápadného zavazadla informovalo celní oddělení Mezinárodního letiště Kempegowda v Bengalúru na sociální síti X v pondělí odpoledne a v Evropě zprávu v úterý zveřejnil server Independent.
Deset škrtičů v lososovém kufříku
Když celníci na letišti třetího největšího indického města otevřeli lososový kufr menší velikosti, nejspíš se nestačili divit. Tedy poté, co nahlédli do jednoho z plátěných vaků. Ukrývalo se v nich hned deset anakond žlutých.
Vzhledem k tomu, že dospělí hadi z čeledi hroznýšovitých dorůstají délky až tři a půl metru, jednalo se pravděpodobně o mladé jedince. Jihoamerické anakondy žluté nejsou jedovaté, ale patří mezi škrtiče s velmi silným svalstvem. Typicky se nevzdalují od vody, v níž vynikají značnou rychlostí a silou, na souši jsou spíše pomalejší.
Žena měla v kufru 130 jedovatých žab
Muž, jehož jméno nebylo zveřejněno, hady pašoval z thajského Bangkoku, který je centrem černého obchodu se zvířaty. Byl ihned obviněn a bylo zahájeno vyšetřování. „Obchodování s volně žijícími zvířaty nelze tolerovat,“ uvedli k incidentu tamější úředníci.
Indie patří mezi 20 zemí, kde je obchod s volně žijícími zvířaty nejrozšířenější, a dokonce je mezi deseti, kde jsou zvířata nejčastěji pašována právě v letadlech.
#Indiancustomsatwork Bengaluru Air #Customs intercepted attempt to smuggle 10 yellow Anacondas concealed in checked-in bag of a pax arriving from Bangkok. Pax arrested and investigation is underway. Wildlife trafficking will not be tolerated. #CITES #WildlifeProtection 🐍✈️ pic.twitter.com/2634Bxk1Hw
— Bengaluru Customs (@blrcustoms) April 22, 2024
V Indii žije osm procent divokých zvířat na světě, což z ní v kombinaci s hustotou zalidnění země ztěžující boj s nelegálním obchodem činí „ideální“ destinaci pro pašeráky. A to jak ve smyslu zdroje divokých zvířat, tak tranzitního místa.
Podle celního zákona z roku 1962 hrozí všem pašerákům volně žijících zvířat v Indii trest odnětí svobody mezi dvěma až sedmi lety.
Incident bohužel zdaleka nebyl ojedinělý. V září loňského roku celníci objevili šest malp, 55 krajt královských a 17 kober královských též v zavazadle z Bangkoku. Opice již byly nalezeny mrtvé, hady se podařilo zachránit a vrátit do země původu.