Článek
První záznamy o těžbě na tomto území pocházejí již z 18. století, ukončena byla v roce 1999. Jelikož by zasypání zbytkové jámy vyžadovalo velké množství zeminy, jejíž dovoz by byl finančně i časově náročný, rozhodlo se o rekultivaci oblasti. Pozůstatky hornické činnosti se takříkajíc zahladily a zatopením jámy vzniklo jezero.
Letecké záběry: Z měsíční krajiny na Mostecku je po letech přírodní památka
Těžba způsobila negativní dopad na krajinu a životní prostředí celé oblasti, bylo proto zapotřebí jak technické, tak i biologické rekultivace. Na území nyní rostou listnaté i jehličnaté stromy a menší keře, ze zvěře tu žijí především srnci, zajíci, lišky či divoká prasata. Oblast je velmi oblíbeným zimovištěm vodních ptáků a žijí zde i obojživelníci a plazi.
„Po těžbě následovala etapa vlastního zatěsnění, napouštění vody a rekultivace přilehlých ploch. Dnes jsme v poslední etapě, ve které bychom měli najít využití tohoto jezera tak, aby přinášelo radost občanům Mostu a celého regionu,“ řekl Novinkám Walter Fiedler, ředitel podniku Palivový kombinát Ústí nad Labem, jenž za rekultivací oblasti stojí.
Napouštění jezera, pro které se hlavním zdrojem stala řeka Ohře, bylo zahájeno v říjnu 2008 a s dvouletou pauzou bylo dopuštěno v září 2014. Celková zatopená plocha čítá téměř 311 hektarů. Díky rybí obsádce o osmi druzích ryb, například štiky, sumce nebo okouna, si jezero udržuje dobrou kvalitu vody. Jezero tak kraji přináší jednak prostor pro rekreaci obyvatel, ale především bude mít i pozitivní vliv na klima okolní krajiny.
Otevře se možná o něco dřív
Původním záměrem podniku bylo otevřít jezero u příležitosti Mosteckých slavností naplánovaných na 12. září, magistrát města se ale kvůli koronavirové pandemii rozhodl slavnosti letos nepořádat. „Předpokládáme, že bychom otevřeli buď v původním termínu, nebo o několik dní, možná týdnů dříve tak, jakmile se dokončí výstavba pláží a přilehlých komunikací, aby se už návštěvníci nepotkávali s těžkou mechanizací,“ dodal Fiedler.
Místo uhelného dolu je dnes voda. Prohlédněte si jezero Milada z ptačí perspektivy
Návštěvníci se mohou těšit nejen na zařízení pro volnočasové aktivity jako dětská hřiště nebo hřiště na plážový volejbal, ale také na pláže, mola, stánky s občerstvením, okolní cyklostezky, chodníky pro pěší, či dokonce přístaviště pro lodě.