Článek
„Afghánistán jsem si zamiloval a cítil jsem se velmi bezpečně. Chovali se ke mně hezky. Afghánci patří k nejpohostinnějším lidem na světě. Nesčetněkrát mě pozdravili a zajímali se, odkud jsem,“ popsal Jannis serveru Daily Mail. Doplnil, že ho mnoho místních pozvalo také k sobě domů. „I tálibové se chovali pěkně, chtějí, aby k nim turisté jezdili, a tak se starají o to, abyste byli celou dobu v bezpečí,“ tvrdí dobrodruh.
Strach z Afghánistánu je podle mladíka iracionální. Že je země krásná a vhodná k cestování, by měli lidé zjistit na vlastní oči a kůži. „Vím, že si spousta lidí myslí, že návštěva Afghánistánu není úplně dobrý nápad, ale mohu vám zaručit, že to přispěje k vašemu osobnímu rozvoji. Vytvoříte si vzpomínky, které byste neměli, pokud zůstanete doma.“
O svém putování napříč blízkovýchodní zemí informoval Jannis skrze své sociální sítě. Vychvaloval nejen pohostinnost místních, ale i uhrančivou krajinu. Nejvíce se mu zalíbila jezera, mimo jiné ta v národním parku Band-e Amir. „V životě jsem neviděl tak modrou vodu. Krajina je dechberoucí,“ popsal.
Peníze nesmrdí. Tálibán chce vydělávat na sochách z Bamjánu, které sám zničil
Nevynechat jedinou zemi
Vyjma přírody ale dobrodruh zamířil také do měst, třeba do Kábulu. Tam si nechal vyhotovit například portrét od jednoho z posledních fotografů, který ještě využívá starý fotoaparát na nožičkách. „Bylo mi ctí se s ním setkat a rozhodně to byla zajímavá zkušenost,“ svěřil se Jannis.
Ten vysvětlil, že do Afghánistánu ho zavála především touha navštívit všechny země světa. A jelikož byl v sousedním Tádžikistánu, rozhodl se zabít dvě mouchy jednou ranou. „O Afghánistánu jsem slyšel mnoho věcí, ale chtěl jsem si udělat vlastní názor. Je to země se zajímavou historií, kulturou, skvělými lidmi i jídlem,“ doplnil. Upřesnil také, že během pobytu cestoval s průvodcem, aby měl jistotu, že se nedostane do potíží.
Nadto Jannis doporučuje Afghánistán jen ostříleným cestovatelům, protože pro začátečníky by mohlo být množství věcí šokujících - mimo jiné výrazná chudoba či horší hygienické podmínky.
Afghánistán se v různých hodnoceních bezpečnosti umisťuje na nejnižších příčkách. Například v rámci Světového indexu míru jde o čtvrtou nejhorší zemi – hůře jsou na tom jen Jižní Súdán, Súdán a Jemen. Nad Afghánistánem se pak nachází Ukrajina.
Nutno také podotknout, že zatímco mužští cestovatelé nemusejí mít v Afghánistánu žádné výrazné potíže, nelze to samé říct o ženách. Právě Afghánky totiž pod vládou Tálibánu zažívají nepředstavitelný útlak – na veřejnosti nesmějí zpívat ani mluvit a rovněž je povoleno jejich kamenování na veřejnosti.