Hlavní obsah

Mladá Češka vyjela na zkušenou do zahraničí. Zprvu prožívala jeden šok za druhým

5:49
5:49

Poslechněte si tento článek

Poznat život v zahraničí, rozšířit si obzory a nasbírat cenné zkušenosti. To je cílem programu Erasmus, díky němuž mohou zejména mladí lidé vyrazit na studijní či pracovní pobyty do ciziny. Této možnosti využila také Karolína Benediktová, která zavítala nejprve na Maltu a poté do Norska. Kromě nových přátel našla také zápal pro cestování a větší odvahu, ze začátku přitom prožívala silný emoční kolotoč. O tom, co jí dal Erasmus do života, vypráví Benediktová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Slepá mapa: Karolína BenediktováVideo: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Co je motivací pro absolvování Erasmu?
  • Jaká je práce a život na Maltě?
  • Čím se naopak liší pobyt v Norsku?
  • Dodá Erasmus člověku sebevědomí?
  • Co si člověk odnáší do života?

Od Erasmu si Benediktová slibovala, že si zlepší angličtinu, pozná cizí kulturu a najde si nové mezinárodní kamarády.

„Chtěla jsem také zjistit, jaký je rozdíl mezi životem v zahraničí a u nás,“ zkonstatovala mladá Češka, která své první zkušenosti sbírala na Maltě, a to těsně po maturitě. Velkým tahákem pro ni bylo, že bude pobývat u moře.

Sledujte podcast Slepá mapa také na Instagramu, ať vám neutečou další zajímavé informace o chystaných dílech, kvízy či bonusový obsah.

Na Maltě pracovala tři měsíce na hotelové recepci a ze začátku si poměrně těžce zvykala. „První dva dny byly peklo, protože jsem stála osm hodin v kuse, docela jsem to protrpěla. Před odjezdem jsem se také strachovala, co všechno asi propásnu doma. Pak se mi ale práce v hotelu hrozně zalíbila a na Česko jsem si ani nevzpomněla,“ připustila Benediktová s tím, že si záhy uvědomila, jaké cenné zkušenosti a nezapomenutelné zážitky si odveze.

Chce mít z Čechů lepší a tolerantnější národ. Učí je proto levně a chytře cestovat

Cestování

Významnou roli přitom sehrál i fakt, že na Maltě nalezla lásku, kvůli které se na souostroví pravidelně vracela i po konci stáže.

„Potkali jsme se hned na začátku mého pobytu a samotnou mě to překvapilo. Malta se díky tomu stala mým druhým domovem, protože jsem na ní trávila docela hodně času. Všechno je tam pro mě známé a blízké,“ uvedla Češka, která i vlivem vztahu na dálku začala získávat na cestovatelském sebevědomí.

Na norský luxus si rychle zvykla

Vysoká škola s sebou přinesla Erasmus v podobě, v jaké ho zná většina lidí, tedy coby zahraniční studijní pobyt. Benediktová se toužila vydat primárně do Portugalska, kam se ale podle ní dostanou jen ti s nejlepším prospěchem. „Ten jsem neměla, takže jsem nakonec jela do Norska, z čehož jsem ze začátku nebyla vůbec nadšená a brečela jsem. Absolutně to nesplňovalo mou představu; těšila jsem se na teplo, moře a surfování, místo toho přišla zima, zima a zase zima,“ popsala Benediktová.

Foto: Michal Šula, Novinky

Karolína Benediktová si program Erasmus nemůže vynachválit.

Od Norska ji odrazovala i absence přímých spojení s Maltou. „Tehdy jsem na ni byla hodně fixovaná, strávila jsem tam i Vánoce. Představa, že od ní budu půl roku odříznutá, mi nebyla sympatická,“ doplnila.

Hned po příletu do Osla se však situace začala dramaticky měnit a zpětně se Benediktová na půlrok strávený v Norsku dívá jako na nejlepší období svého života.

„Přiletěli jsme na začátku ledna, takže sice byla hrozná zima, ale všechno bylo krásné, moderní a čisté. Odjela jsem do Lillehammeru, kde se celý můj Erasmus odehrál. Z tamních kolejí, které byly spíš takové chatičky, jsem byla úplně v šoku, obzvlášť při porovnání s Českem. Rychle jsem si na ten luxus zvykla,“ připustila.

Přestože je Erasmus studijní program, škola stojí podle Benediktové často tak trochu bokem; účastníci přijíždějí zejména kvůli kulturní výměně, nikoli za vzděláváním. „Do školy samozřejmě chodíte, ale není to pro většinu lidí to hlavní,“ míní Češka.

Ta díky základně v Norsku procestovala i okolní země a vydala se také na Island. Právě v možnosti poznat prostředí, které by pro ni bylo jinak finančně nedosažitelné, vidí Benediktová jednu z hlavních výhod Erasmu. Tou další je sounáležitost.

„V Norsku nás zahraničních studentů bylo asi sto a vytvořili jsme si příjemnou komunitu, kde jsme si všichni vzájemně pomáhali. Tenhle pocit jsem si chtěla odvézt i do Česka.“

Hledání ideálního života

Všechny zážitky, které Benediktová za poslední roky nasbírala, ji v mnohém obohatily. Zjistila, jaká jsou specifika života v zahraničí, navštívila množství zemí, naučila se lépe anglicky a předsevzala si, že chce zkušenosti, mimo jiné i s prací v cizině, získávat nadále. Loňské léto se proto vypravila na prázdniny do Chorvatska, kde pracovala v supermarketu, a posléze vyrazila na sólo výlet napříč Balkánem.

Do budoucna by si Benediktová přála zopakovat život v zahraničí. „Všude teď říkám, že si potřebuji najít Nora, abych se mohla přestěhovat,“ směje se. „Vytvořila jsem si v Norsku představu ideálního života,“ uzavřela.

Proč se mladým lidem vyplatí vyrazit na Erasmus? Jaké podmínky musejí v rámci programu splnit? Naučí se během pobytů v zahraničí něco zásadního do života? Pomůže Erasmus s budováním cestovatelského sebevědomí a získáním odvahy? A proč je kulturní výměna cennější než biflování se ve škole? Nejen to se dozvíte v kompletním hodinovém rozhovoru, tento článek slouží pouze jako výtah vybraných témat. Na interview se můžete podívat na videu, případně si ho pustit v audiopřehrávači v úvodu článku.

Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Máte k nim nějaké připomínky, výtky či pochvaly? Dejte nám vědět na adresu michael.svarc@novinky.cz a do předmětu uveďte „Slepá mapa“.

Podcast Slepá mapa pravidelně přináší rozhovory o blízkých i vzdálených koutech naší planety, exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech a jedinečných cestovatelských zážitcích. Pusťte si Slepou mapu třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Poslechněte si i naše další podcasty:

Opravdu bezpečných zemí zbývá na světě hrstka. Žezlo drží seveřané

Cestování

Patnáct let žila v Saúdské Arábii. Je to ideální destinace na dovolenou i pro ženy, míní

Cestování

Související články

Výběr článků

Načítám