Článek
Centrum nevzniklo přímo v prostorách památky, ale v areálu pod hradem. Očkovat se tu bude všechny zbývající květnové víkendy a lidé se nemusejí nikde registrovat. Pro dokreslení atmosféry jsou zdravotníci vybaveni nejen stříkačkami, ale i upířími zuby a návštěvníkům po vakcinaci Pfizerem rozdávají tematická osvědčení, uvádí agentura AP.
Od spuštění projektu o minulém víkendu se nechalo naočkovat už takřka 400 lidí. Ozvali se i cizinci, ti však mají smůlu. Vakcína je totiž určena jen obyvatelům Rumunska. Štěstí se však usmálo třeba na dva Američany, kteří bydlí v nedalekém Brašově.
„Byla to skvělá příležitost, jak navštívit Bran. Milujeme ho, je krásný. A chtěli jsme se nechat naočkovat,“ vysvětlila nejmenovaná návštěvnice. „Chci cestovat a chci opět vést normální život,“ vysvětlila žena důvod, proč se nechala na očkovat.
„Je důležité, abychom vedli zase normální život a mohli mít co nejnormálnější interakce s lidmi,“ doplnil muž, který na očkování s ženou vyrazil.
Po injekci prohlídka
Lidé mají po očkování možnost vypravit se zdarma i do samotného hradu, kde si mohou prohlédnout speciální výstavu středověkých mučících nástrojů. Projekt si klade za cíl přitáhnout do regionu i domácí turisty, kteří by alespoň trochu mohli pomoci oblasti, kterou koronavirus z hlediska cestovního ruchu zasáhl.
Hrad Bran ze 14. století je často spojován s hororovým románem Brama Stokera. Spisovatel ale památku ve skutečnosti nikdy nenavštívil, uvádí server Independent. Inspirací mu ale zřejmě byl valašský kníže Vlad III. Dracula, zvaný též Napichovač.