Článek
Cellista Sheku Kanneh-Mason měl se svou sestrou, pianistkou Isatou Kanneh-Masonovou, v rámci zimního turné vystoupit v torontské koncertní síni Koerner Hall 11. prosince. Jejich cestu do Kanady ale od začátku provázely problémy, uvedl server Independent.
Těžký den na letišti
„Napřed jsme měli zpoždění, poté zrušení letu a den byl zakončen odepřením nástupu violoncella - přestože jsme pro něj měli potvrzené místo - na novém, posledním letu do Toronta… Po devíti hodinách na letišti plných úzkosti nám došlo, že naše cesta prostě nebude možná. Můžeme pouze snít o časech, kdy veškeré aerolinie budou mít standardizovaný, globální a pečlivě promyšlený přístup k přepravě cenných nástrojů, které mají zamluvené místo v kabině letadla,“ napsal hudebník a označil aerolinky Air Canada.
Talentovaní sourozenci cestovali z amerického Cincinnati do kanadského Toronta přes Washington. Poté co byl původně zakoupený let s American Airlines nejprve zpožděn a poté zrušen, zakoupili si nové letenky u Air Canada, kde také rezervovali sedadlo pro violoncello.
Zřejmě slušná párty. Letadlo odletělo až po vystřízlivění pilotů
Podle svých slov ale hudebník od Air Canada obdržel protichůdné informace, které vyústily v situaci, že s violoncellem nemohl nastoupit na palubu letadla. Nejedná se navíc o žádný obyčejný nástroj. Violoncello bylo vyrobeno Benátčanem Matteem Goffrillerem před více než 300 lety a Masonovi bylo v roce 2021 poskytnuto k vystupování na dobu neurčitou. Jeho odhadovaná hodnota je v přepočtu přes 75 milionů korun.
Létání s nástroji bývá problém
Air Canada nad incidentem vyjádřily lítost. Přepravu violoncell na sedadlech při splnění podmínek na velikost dovoluje, ale vyžaduje kontaktování aerolinek alespoň 48 hodin před letem, což vzhledem k rezervaci na poslední chvíli po zrušeném letu zřejmě nebylo možné.
Podle manažerského týmu Masona jsou tyto situace v hudebním světě časté a extrémně frustrující. K nesouladu mezi rezervačními systémy a postupem personálu při nástupu do letadla v jeho případě nedošlo poprvé. Aerolinky podle vyjádření sice vrátily peníze za zakoupené letenky, nedošlo však prý k omluvě za způsobené potíže a skutečnost, že tisíce lidí kvůli tomu přišly o koncert. Nové datum bude oznámeno až na příští rok.
Cesta autem ze Cincinnati v Ohiu do kanadského Toronta, jež jsou od sebe po silnici vzdálené 791 kilometrů, by autem paradoxně trvala zhruba sedm a půl hodiny. Tedy ještě méně, než doba strávená při čekání na letadlo, které se nakonec stejně vzneslo bez hudebníka.
Problémy s převozem hudebních nástrojů ale mohou pro umělce vyústit v ještě horší situace. V roce 2009 kanadský folkový zpěvák Dave Carrol cestoval se svou kytarou v zavazadlovém prostoru. Přestože došlo k jejímu výraznému poškození, zpěvák se dlouho nedočkal omluvy ani řešení situace a o události nazpíval píseň United Breaks Guitars (v překladu United lámou kytary), jež se stala velkým hitem a paradoxně jej mezinárodně zviditelnila.