Článek
Každoročně do vesničky zavítají tisíce turistů. Nově zvolený starosta Stefano Cassinelli se proto rozhodl zavést vstupné. Vybrané prostředky by se totiž mohly využít na vylepšení infrastruktury a rozvoj oblasti. Tento krok se ale mezi místními celkem šestnácti obyvateli nesetkal s jednotným souhlasem. Někteří se obávají, že turisté se kvůli placení Corennu Plinio naopak vyhnou.
Cassinelli argumentuje tím, že by vesnici, která je vybudovaná v místech původně římské osady, proměnil na muzeum pod širým nebem a naplno vytěžil její potenciál. Vstupné se má začít platit od 29. března.
Nejde o novinku
Mezi kritiky je například Angelantonio Marietti Andreani, který pochází z místní šlechtické rodiny, jež vlastní hrad shlížející na vesnici. „Jsem z té myšlenky na zavedení vstupného zmatený. Obávám se, že nás to připraví o množství návštěvníků. Navíc lidé, kteří k nám míří, hledají trochu jiné zážitky. Nemyslím si, že jsme místo vhodné pro masovou turistiku,“ řekl.
Řím zakázal stánky se suvenýry u nejpopulárnějších památek
Aktuálně pochází 60 procent turistů, kteří Corenno Plinio navštíví, z ciziny. Jedná se zejména o Brity, které sem dvakrát týdně přivezou autobusy.
Zavádění vstupného na různých turisticky frekventovaných místech není v Itálii žádnou novinkou. Za vstup si účtuje například pitoreskní oblast Cinque Terre, známá svými pestrobarevnými skalními vesničkami na pobřeží Ligurského moře — leží nedaleko Janova. Vstupné mají od léta platit také jednodenní návštěvníci Benátek.