Článek
Velký bariérový útes nebo také Velký korálový útes v Austrálii je pojmem, a to nejen mezi cestovateli. Stovky kilometrů dlouhý přírodní skvost je od roku 1981 zapsán také na seznamu UNESCO. Jakožto nejdelší korálový útes světa, složený z asi 3000 samostatných menších útesů, si postavení chráněné přírodní rezervace skutečně zaslouží.
Jeho barvy a rozmanitost nabízejí jedinečný zážitek především pro potápěče. Stejně jako zblízka je na něj však úchvatný pohled také z výšky, která vykresluje jeho tvary a velikost.
Do výčtu odlehlých míst skvěle zapadá i Montgomery Reef v australském regionu Kimberley. Tento pobřežní útes, vzdálený více než 100 kilometrů od nejbližší civilizace, lze nazvat řekou oceánu. Během přílivu na něm totiž voda vytváří řeku s mnoha rameny a kaskádovitými vodopády.
Když už je řeč o Kimberley, jmenujme také zátoku Crocodile Creek v Kimberley v Západní Austrálii. Nabízí možnost koupání a často i nerušeného odpočinku, pokud tam zrovna nenarazíte na partu podobných nadšenců.
Austrálie se může pochlubit vícerem panenských zákoutí přírody. Dalším pokladem regionu Kimberley je řeka King George River se skalnatými břehy, zelení a vysokými vodopády.
Řeka, klidně protéká hlubokým skalnatým korytem, je skvělým prostředím pro lodní výlety nebo plavby na člunu. Nabízí ohromující výhledy.
Od slunce k ledu
A na závěr alespoň na skok z Austrálie do o poznání chladnější Jižní Georgie s monumentálními ledovci v temných a hlubokých vodách oceánu. Spíš než na člověka v těchto končinách narazíte na tučňáky. Těch je tam požehnaně.
Divoká ledová krajina Jižní Georgie je také domovem lachtanů, chaluh, albatrosů a dalších živočichů, kterým tamní chladné teploty vyhovují. Někdy se této odlehlé krajině říká oáza Atlantiku, je totiž jakýmsi separovaným světem uprostřed ničeho.