Článek
Téma jako takové se z logiky věci netýká čistě jen pomerančů, ale potažmo veškerého citrusového či dalšího obtížněji loupatelného ovoce. Diskuzi však otevřela anglicky položená otázka jednoho z přispěvatelů ve znění: „Ze zvědavosti, je neslušné loupat pomeranč během letu?“ Debata se rozšířila i na další sociální sítě a odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat, jak informoval server Daily Mail.
Zdravá svačinka, nebo provinění vůči dobrým mravům?
„Hlavně mi nepodávejte svůj binec z loupání, když kontrolně procházím uličkou bez rukavic a pytle na odpadky,“ reagovala na sociální síti přispěvatelka, která pracuje jako letuška.
Zapojený dietolog odpověděl, že ovoce, které při konzumaci v letadle může udělat nepořádek, znamená velké NE: „Pomeranče v letadle jsou katastrofa, pokud se nejedná o malé klementinky.“ Zřejmě proto, že se snadněji loupou.
Co se děje s tělem během dálkového letu
Další diskutující reagoval, že: „Šťáva z nakrájeného ovoce, jako třeba ananasu, může stékat kupříkladu po příručním zavazadle a všechno učinit lepivým. Pokud na vypořádání se škodami potřebujete ubrousek, není to v letadle vhodné.“
Tiktoker @_maxn_ ale v roce 2022 zveřejnil video, na němž oloupe slupku pomeranče v jednom kuse a zcela bez nepořádku. Pomeranč v letadle je podle něj v pořádku, stejně jako podle některých uživatelů reagujících na video.
@_maxn_ Peeling an orange in one peel: Day 28 #orange #fruit #dailyorangeorange #plane #canada #airport #fyp
♬ Addicting Game - Jon Gk & MAXN
„Moc rád bych během letu cítil svěží vůni pomeranče, byl jsem už nucen snášet tolik mnohem horších pachů,“ napsal jeden z nich.
„Pokud slupky nenacpete do zadní kapsy sedadla před vámi, je to v pořádku,“ míní další diskutující.
Jiní zapojení si myslí, že je vhodné si z hlediska nepořádku potenciálně problematické ovoce předem oloupat a přinést do letadla již připravené ke konzumaci.
Zakázané potraviny
Dalším faktem je, že některé potraviny, a obzvláště různé druhy ovoce, zeleniny, sýrů a uzenin, není možné exportovat do všech destinací, nebo naopak z nich.
Kupříkladu cestující z Havaje, Portorika a Amerických Panenských ostrovů nemohou do USA přivézt většinu čerstvého ovoce a zeleniny.
Při cestování je vždy vhodné se před letem či jízdou do dané země informovat ohledně aktuálních restrikcí, co se týče přivezených potravin a dalších předmětů. Obzvláště to lze doporučit během přesunů mimo Evropskou unii.