Článek
Prohlídky startují 23. září, ale vstupenky lze pořídit v předprodeji, který začíná už ve čtvrtek. „Lístky je možné koupit online na našich webových stránkách nebo v infocentrech na náměstí či Palubě Hamburk u vlakového nádraží,“ uvedla Gabriela Darebná, mluvčí Západočeské galerie, která rezidenci provozuje.
Dům židovské rodiny Oskara a Jany Semlerových, jejíž firma vyráběla drátěné zboží a později také gramofonové jehly v závodě nedaleko Plzně, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Byt nemá klasická podlaží, ale takzvaný raumplan, což je zjednodušeně řečeno kaskádovité rozvrstvení místností. Loos tento princip použil ve slavné pražské Müllerově vile, jež se v mnohém s plzeňským bytem shoduje.
Opravy trvaly téměř deset let, řemeslníci je dělali na etapy. Od roku 2019 byly prostory kvůli rozsáhlým pracím zcela uzavřeny. Rukama restaurátorů prošla kuchyň, velká obývací hala, pokoje manželů Semlerových, zázemí pro děti i horní hala.
Odborníci vycházeli z fotografií, vzpomínek i dochované dokumentace Heinricha Kulky, Loosova žáka, který se na podobě rezidence výrazně podílel a po architektově smrti ji ve 30. letech 20. století dokončil.
Rekonstrukce vyšla na více než 100 milionů korun. V domě nově vznikly také výstavní prostory, návštěvnické centrum či kavárna. Západočeská metropole se může pyšnit celkem osmi Loosovými interiéry.