Článek
„Vánoce jsou aktuálně v průměru v celé ČR zablokovány už ze 75 procent, loni to bylo touto dobou o něco méně, pod 70 procent,“ řekl Právu ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget.
Průměrná cena ubytování v ČR podle něj z analýzy společnosti Booking vychází na 3320 korun za noc, loni to bylo 2936 korun. To je nárůst o 13 procent. Průměr ovšem táhnou nahoru luxusní ubytování i pobyty v Praze, kde mohou být ceny trojnásobné. I tak jsou ale nyní hotely v Praze rezervované ze 70 procent, apartmány pak dokonce z 90 procent.
Počet turistů ve 3. čtvrtletí téměř dosáhl na předcovidová čísla
Dřív na týden, teď na čtyři dny
Podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Chaloupkové projevují zákazníci oproti loňskému roku vyšší zájem i o pronájmy chat a chalup na horách, a to i navzdory zvýšeným cenám energií.
„Nabídka lyžařských pobytů v cestovních kancelářích a agenturách je ale dostatečná, vyprodáno není ani na nejžádanější období Vánoc a především Silvestra,“ podotkla.
Chaloupková potvrdila, že zatímco dříve lidé jezdili na týden, nyní je to spíše na čtyři dny.
Tlak na levnější ubytování vidí hlavně u školních lyžařských kurzů, zatímco rodiny s dětmi vyhledávají spíš lépe vybavené hotely s wellness.
Šumavský Špičák zdraží skipasy téměř o pětinu
Očekávání cestovek a agentur na celou zimní sezonu jsou podle Chaloupkové skromná. „Přestože v porovnání s loňským rokem došlo ke zvýšení objemu prodejů o 15 až 20 procent, aktuální prodeje nedosahují výše předpandemického roku 2019,“ upřesnila.
Loňská lyžařská sezona byla ještě poznamenána restrikcemi proti covidu, například prokazováním očkování či nošením roušek.
„Letos se cestovní ruch vrátil téměř na předcovidovou úroveň, přece jen je ale patrné, že k jistým změnám v nákupním chování došlo. Lidé se snaží šetřit. Patrné je to nejvíce v Praze, kde stále mnoho hoteliérů láká na výhodnější nabídky. Zákazníci vyhledávají cenově dostupnější ubytování a méně přikupují nadstandardní služby,“ potvrdil Právu ředitel zážitkového a cestovního portálu Slevomat Ladislav Veselý.
Stouply i ceny skipasů
I Slevomat ale registruje meziročně růst počtu vánočních pobytů o víc než dvacet procent. Vedou hory jako Krkonoše, Šumava, v zahraničí pak polská strana Krkonoš, Alpy a Tatry.
Rakouský Hochficht lyžařům skipasy zdraží s citem
Jak napsala agentura Bloomberg s odkazem na data evropského vyhledavače ubytování Trivago, rezervace od listopadu do ledna ukazují, že zákazníci volí kratší pobyty a levnější hotely.
Zřejmě i proto například v sousedním Rakousku podle tamní turistické centrály hotely zdražily v průměru jen o pět až deset procent, i když dříve se mluvilo o 20procentním zdražení.
Ceny skipasů stouply také mírněji, zhruba o šest až 12 procent. Například na Kaprunu stojí na den místo 60 eur 64 eur (1560 korun).
Anketa
Podle Asociace horských středisek a zjištění Práva zdraží lyžařské areály skipasy proti loňsku nejčastěji o 10 až 15 procent, přičemž levněji vyjde pořízení online než u kasy. Někde je to i méně.
Například jeden z dražších areálů Černá Hora – Pec zdraží skipas u pokladny ve vrcholné sezoně na 1290 korun. Loni stál o stokorunu méně. Zdražení odpovídá osmi procentům.
„Co se týká cen, lyžařské pobyty například u vybraných ubytování v Rakousku vycházejí již výhodněji než v Česku nebo v sousedním Slovensku,“ upozornila mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.
Češi vedle Rakouska, Itálie a Francie vyrážejí také do Slovinska, Švýcarska, Bulharska, Severní Makedonie, Gruzie, Polska či Turecka.
Češi už kupují dovolenou na příští léto. Někteří jsou kvůli finanční situaci zdrženlivější
Může se vám hodit na Firmy.cz: Horské ubytování, Wellness a lázeňské hotely, Ubytovací služby