Článek
Severovýchodní břehy Bajkalu jsou místem, kde se rozkládá Barguzinský národní park, který má na rozlohu přes 2500 kilometrů čtverečních. Byl založen 11. ledna 1917 pro ochranu zdejší přírodní flóry i fauny – především pro záchranu a rozmnožení místního druhu sobola, který je v Rusku loven a chován na farmách pro svou kvalitní kožešinu.
I po 100 letech se správa parku usilovně stará o zachování panenských krás zdejší přírody plné kaskádovitých vodopádů, horských jezer a termálních horkých pramenů. Pitoreskní je pohled z pláže samotného Bajkalu, ve kterém kromě více než 50 druhů ryb žije tuleň bajkalský, symbol jezera. Rusky se mu říká „něrpa” a je to jediný z vodních představitelů savců, který žije v jezeře.
Stáří Bajkalu se odhaduje na 25 až 30 miliónů let a jeho průměrná hloubka je kolem 700 metrů. Pravé kouzlo předvádí tento ruský klenot v zimě, kdy jeho vody zamrzají do tvrdých ker. Když je čistá voda, je čistý i led, a tak v mrazech, kdy člověku tuhnou kosti v těle, příroda vytváří jednu z nejkrásnějších scenérií, která záhy pomine a zmizí nejpozději během května. Západ slunce nad zamrzlým jezerem vytváří neopakovatelný okamžik. Jezero totiž září jako drahokam.
Je tomu dnes již 100 let, co Rusko začalo ochraňovat své přírodní krásy – v současnosti existuje v celé zemi přes třináct tisíc chráněných přírodních oblastí, které zahrnují milióny akrů území Ruska (zhruba jedenáct procent z celkové rozlohy země). Prezident Vladimir Putin vyzval k tomu, aby se rok 2017 pro Rusko stal Rokem ekologie.