Článek
Let amerických nízkonákladových aerolinek Horizon Air z aljašského města Anchorage do Fairbanks v tomtéž státě odstartoval 24. prosince kolem poledne, krátce poté se ale letadlo podle Independentu srazilo s orlem a z bezpečnostních důvodů se vrátilo zpět na zem.
Střet s ptákem pasažéry tehdy ještě tolik neděsil
Po bezpečném přistání, během něhož ani nebyl vyhlášen stav nouze, cestující pokračovali do Fairbanks jiným strojem a letadlo bylo podrobeno bezpečnostní prohlídce.
„Kapitán a první důstojník jsou pro tyto situace trénovaní a přistáli s letadlem bezpečně bez jakýchkoli potíží. Stroj byl vyřazen ze služby kvůli kontrole a poté se vrátil zpět,“ uvedly aerolinky v tiskovém prohlášení.
Korejci rozpřádají tajemství černých skříněk tragického letu, mají ale problém
Pasažérka letu Michelle Tatelová sdělila místním médiím, že orel ze srážky vyvázl živý. „Orel v tu chvíli přežil a okolo bylo hodně policejních aut. Normálně by se jednalo o děsivější situaci, ale s vědomím, že to byl pták… a řekli, že se dostane do orlí nemocnice a má zlomené křídlo,“ uvedla Tatelová.
Pták byl převezen do Aljašského centra pro léčení ptáků a vzdělávání a jeho ředitelka později uvedla, že otevřená zlomenina na jeho křídle byla příliš rozsáhlá, a proto byl utracen.
„Říkali jsme si: Jen na Aljašce musíte čekat na nové letadlo, protože s vámi letěl orel,“ uvedla Tatelová s tím, že se jedná o štědrovečerní příběh. A to s velmi šťastným koncem pro naprostou většinu zúčastněných, dalo by se dodat obzvlášť ve světle událostí, k nimž došlo v Jižní Koreji o pár dnů později.
Letecká katastrofa se udála 29. prosince kolem deváté hodiny ranní na letišti v korejském Muanu. Boeing 737-800 společnosti Jeju Air se 175 cestujícími a šesti členy posádky během nouzového přistání, které bylo pravděpodobně zaviněno střetem s ptáky a špatnými povětrnostními podmínkami, explodoval a zahynulo 179 ze 181 osob na palubě.