Hlavní obsah

Let, nebo aukce? Neplánovaně se dražilo, kdo zůstane na zemi

Když v supermarketu dojdou banány, další si tam prostě nekoupíte. U prodejců letenek bývá ale poměrně běžnou praxí nabízet jich více, než je reálných míst. Často totiž někdo rezervaci zruší nebo následně nedorazí. Co ale dělat, když chtějí letět všichni a není dost sedadel? V Bostonu to nedávno vyřešili „aukcí“ přímo na palubě.

Letuška dražila, kdo se za kolik vzdá své letenky.Video: Reuters

Článek

Problém s tzv. overbookingem, tedy situací, kdy dopravce prodal více letenek, než jaká je reálná kapacita letadla, nastal 14. září v Bostonu. Jednalo se o let americké společnosti Delta Air Lines z Bostonu do Říma, v němž bylo hned 13 pasažérů navíc. Co s tím?

Cena za opuštění letadla

Ve videu, které se poslední dva týdny šíří sociálními sítěmi, jsou vidět šťastnější pasažéři usazení v letadle, kterak jim letuška podobně jako licitátor v aukční síni předkládá nabídky.

Apeluje, zda se někdo „obětuje pro tým“ s tím, že společnost dobrovolníkům zajistí hotel a poukázky na nákupy. Když se nikomu příliš nechce, přidává konkrétní sumu 3500 dolarů, což je v korunách něco přes 80 000.

A přestože video v tomto bodě končí, je vidět, že v pozadí se začínají hemžit lidé. Server TheStreet přinesl informace, že kýžený počet dobrovolníků se nakonec skutečně našel.

Lidé, kteří se uvolili zůstat v Bostonu a vyčkat v hotelu na další let do Říma, měli dostat finanční kompenzace mezi 2500–4000 dolary (57 450–91 920 korun).

Z videa ani textu není zcela jasné, zda cestující, jež se vzdali svého práva letět, kýženou sumu obdrží v poukázkách na nákup dalších letenek, nebo v hotovosti.

Dostanete-li se do podobné situace a budete-li zvažovat přijetí kompenzace, vždy si předem raději zjistěte detaily dané nabídky.

Související témata:
Overbooking

Výběr článků

Načítám