Hlavní obsah

Lesníci postavili po celé republice jednatřicet přístřešků, přespat v nich může kdokoliv

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Každý, kdo se vydá na delší túru a zastihne ho po cestě bouřka, silný déšť nebo únava, může hned na jednatřiceti místech po celé republice legálně přespat. Státní podnik Lesy České republiky v loňském roce postavil 31 přístřešků za celkem 6,85 milionu korun. Většina stojí v odlehlých oblastech, kde není možné najít komerční ubytování. Konstrukci mají převážně ze smrkového dřeva.

Foto: Lesy České republiky

Jeden z přístřešků postavených státním podnikem Lesy České republiky

Článek

„Stavěli jsme dva základní typy, v obou přespí až čtyři osoby. Zejména v horských oblastech máme přízemní stanová áčka se šikmou střechou, ve kterých jsou lavice se stolem a zadní vyvýšené pódium na přespání. Častější jsou ovšem stavby s uzavřeným patrem na spaní a posezením v přízemí,“ popsal podobu přístřešků generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

První postavený přístřešek vyrostl nad osadou Severní na Rumbursku nedaleko nejsevernějšího bodu České republiky. Poslední dva pak na Vysočině jen pár kilometrů od Jihlavy a na jižní Moravě kousek od Bítova.

Foto: Lesy České republiky

Přístřešek typu áčko

Při výběru míst, kde útulnu postavit, se lesníci řídili pravidlem stavět na veřejně přístupných pozemcích, které spravují a jimiž vedou dálkové turistické trasy.

Pro turisty i poutníky. Na odlehlých místech v českých lesích rostou útulny

Cestování

„Naše útulny proto například nestojí v uzavřených oborách určených pro chov zvěře nebo v národních parcích, protože ty nespravujeme,“ doplnila mluvčí podniku Eva Jouklová s tím, že naopak bylo možné přístřešky vybudovat třeba v chráněných krajinných oblastech. Samozřejmě po jednání s příslušnými pracovníky ochrany přírody.

Turistika na vzestupu

„Podle zkušeností lesníků se s počátkem covidových opatření, kdy bylo snazší jít do přírody než kamkoli jinam, výrazně zvýšil zájem o turistiku. Důkazem jsou i nedávno vyznačené dálkové trasy Via Czechia a Stezka Českem, které mají mnoho příznivců na sociálních sítích. Trekaři mají i svůj merch, svou komunitu, ve které si předávají informace, fotky, vytvářejí náhodné skupiny. Je to trend,“ míní Eva Jouklová.

Je možné přespat v lese?

V České republice je rozdíl mezi nocováním a tábořením v lese. Nocování (bivakování) je jednorázové přespání bez zanechání stop, typicky pod širákem. To je povoleno, pokud se chováte ohleduplně k přírodě a nezanecháváte odpadky. Táboření na jednom místě se stanem nebo jiným přístřeškem je v lese mimo vyhrazená místa zakázáno. Pokud chcete stanovat, je nejlepší využít kempy nebo oficiální místa určená k táboření, případně požádat o povolení majitele pozemku.

„Máme vytipovaná další místa, na kterých chceme podle našich finančních možností stavět přístřešky, a uvažujeme také o nouzových nocovištích pro stany. Známé jsou třeba ze Šumavy. Táboření se stanem kdekoli v lese je zakázáno, takže by mohlo vzniknout v turisticky vyhledávaných lokalitách několik vyznačených nocovišť, na kterých by si lidé rozdělali stan, přespali jednu noc a pokračovali v cestě, stejně jako v případě útulen. Víme, že je to možné, tedy že tento režim lidé dodržují, proto i my o tom uvažujeme, a rozšířili bychom tak náš turistický projekt,“ doplnila Jouklová.

Všechny přístřešky, včetně jejich přesné lokalizace, mohou zájemci najít na portálu Mapy.cz.

Vstupte do nového roku aktivně. Klub českých turistů láká na 70 výletů

Cestování

Výběr článků

Načítám