Článek
Jmenuje se Jinčov, leží ve východní části CHKO Křivoklátsko a odborníci jsou názoru, že jej nechal vybudovat rovněž Přemysl Otakar II. S největší pravděpodobností prý měl sloužit k odpočinku panovníka a jeho družiny.
Hrad či hrádek sice patří do kategorie zřícenin, nicméně i díky péči Spolku na ochranu hradu Jenčova - je v natolik dobrém stavu, že velice přehledně ukazuje, jak to před více než sedmi stoletími v hradech vlastně vypadalo. Upozorňuji, že ve jménu hradu v názvu spolku není chyba. Hradu se totiž říká nejen Jinčov, ale i Jenčov - a v dobách dřívějších také Ginčov či Jenišov.
Nachází se na skalnatém ostrohu nad meandrem potoka Vůznice zhruba osm kilometrů východně od Křivoklátu a sedm severně od Nižboru. Pokud se k němu vydáte po červené turistické značce poblíž obce Běleč, čeká vás krásná, nenáročná dvoukilometrová procházka Národní přírodní rezervací Vůznice.
Po pravici vám bude bublat stejnojmenný potok a brzy na návrší spatříte obvodové zdi budovy a věže. A hned vám bude zřejmé, že to opravdu nebyla zrovna velká stavba. Obdélníkový patrový palác má rozměry 18 x 9 metrů, věž 10 x 7 metrů. Odborníci soudí, že hrad byl vystavěn ve druhé polovině 13. století a opuštěn na přelomu 15. a 16. století.
Na zpáteční cestě můžeme dojít až do Bělče. K vidění je tam velice hodnotný kostel sv. Mikuláše z první poloviny 14. století (na počátku 18. století byl barokně upraven). U kostela určitě nepřehlédnete půvabnou dřevěnou zvonici z 18. století krytou šindelem.