Článek
„Památkám bude navrácena jejich původní ryzí podoba,“ řekl Novinkám generální ředitel a.s. Lázně Luhačovice Eduard Bláha s tím, že rekonstrukce přijde na více než sto miliónů korun.
„Devadesát pět procent nákladů kryje dotace z evropských zdrojů. I to, že jsme s žádostí uspěli, svědčí o tom, jak moc důležité je tyto památky obnovit,“ sdělil Bláha.
Celý lázeňský areál představující zhruba 20 hektarů plných zeleně a ceněných staveb je nominován na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
„Na jeho údržbu, obnovu a další rozvoj vynakládáme obrovské úsilí. Revitalizace objektů galerie, haly Vincentka a kolonády je další etapou,“ vysvětlil Bláha.
Organický funkcionalismus
Dominantou komplexu je pavilon Vincentky, od něhož se do jedné strany rozbíhá křídlo, v němž je dnes zázemí pro polikliniku, galerii, kavárnu či restauraci. V druhém směru pak na pavilon navazuje kolonáda.
Objekt jako celek byl postaven na přelomu 40. a 50. let minulého století podle projektu architekta Oskara Poříska v duchu organického funkcionalismu. Svým zakřiveným tvarem vytváří protiváhu dalším dvěma dominantám Lázeňského náměstí postaveným v podobném duchu – Společenskému domu a Domu B. Smetany.
Místo Amandky Vincentka
Velkým přínosem investice je zatraktivnění nabídky aktivit v lázeňském areálu. V patře haly Vincentky vznikne interaktivní expozice o minerálních vodách v Luhačovicích, která bude zároveň sloužit k relaxaci. Další novinkou bude pítko s Vincentkou přímo v kolonádě. Dřívě tam byla voda z pramene Amandka, který už ale není využíván.
Revitalizace byla zahájena 17. září, do konce června příštího roku má být dokončena hala Vincentky, v říjnu pak kolonáda.