Článek
„Vychozeno spojuje turistiku, běh či procházky v krajině Lašské brány Beskyd se sběrem drobného odpadu nalezeného v přírodě,“ vysvětlila koordinátorka turistické destinace Petra Čaníková s tím, že jakýkoliv zdravý pohyb v přírodě spojený s úklidem odpadků se nazývá plogging. Tato outdoorová aktivita vznikla před časem ve Švédsku a její název vychází z kombinace slov jogging a švédského plocka upp, což je sebrat či zvednout.
Podle Čaníkové je zapojení do ploggingu snadnější díky praktickým krabičkám. Ty mají být pomyslnými krabičkami poslední záchrany (KPZ). Jsou ve tvaru polštářku do kapsy a obsahují tašku a rukavici, obojí z biologicky rozložitelného materiálu, ty sběr odpadků v přírodě usnadní.
Polštářky Vychozeno si zájemci mohou vyzvednout v informačních centrech v Kopřivnici, Štramberku, Příboře, na Hukvaldech a u dalších partnerů projektu. Jejich seznam je na webu, který obsahuje i inspiraci a tipy na procházky a výlety v regionu Lašské brány Beskyd.
Nepořádek po mladých kolem lavičky? Ve Slavkově u Brna nasadili Fešáka Huberta
„Na webu jsou k dispozici také informace o tom, kde je možné nalezený odpad bezpečně vyhodit. Rozhodně nedoporučujeme sbírat jakýkoliv typ nebezpečného odpadu a manipulovat s ním. Nezaměřujeme se ani na nadměrný odpad nebo černé skládky. Ty je potřeba hlásit úřadům,“ poukázala Čaníková s tím, že iniciátory projektu potěší, když si lidé plogging užijí a vrátí použité prázdné krabičky na výdejních místech, aby je mohli opět naplnit a dát zpět do oběhu.
„Každý, kdo se do této aktivity zapojí, přispívá k ochraně životního prostředí, zlepšuje čistotu svého okolí a zároveň i své zdraví a kondičku. Například i proto, že rozšíří škálu vykonávaných pohybů o dřepy, ohýbání a různé typy protahování,“ poukázala koordinátorka.
Lašská brána Beskyd vytváří pomyslnou vstupní bránu do Beskyd. Tvoří ji města Štramberk, Kopřivnice, Příbor a obec Hukvaldy.