Článek
Dvoukabinová lanovka v Liberci jezdí na vrchol 1012 metrů vysoké hory od roku 1933, revizí prochází dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Jarní trvá obvykle týden. „Je to příprava na hlavní sezónu, zkontroluje se celé zařízení, případně se vymění opotřebené součástky," uvedla Pistoriusová.
Revize potrvá do čtvrtečního večera. V pátek pak se provedou brzdné zkoušky se zátěží a od 9:00 budou průvodčí lanové dráhy v součinnosti s hasiči nacvičovat evakuaci cestujících z kabiny uvízlé na trati.
Lanovka v číslech
Od modernizace lanovky v 70. letech minulého století se zatím nestalo, že by bylo potřeba pasažéry z kabiny evakuovat. Pokud by k takové situaci došlo, ve většině případů by si byl schopen poradit sám průvodčí lanovky.
„Uvnitř kabiny je sedací zařízení, lano i samospouštěcí zařízení. Jednoho pasažéra po druhém by průvodčí spouštěl k zemi, limit je do dvou hodin," uvedl už dříve přednosta lanovky Vladimír Štěpán.
V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Délka trati kabinové lanovky je 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš.
Kabiny dosahují rychlosti 10 metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu) a patří k nejrychlejším v republice. Na vrchol jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pět centimetrů. Využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska.