Článek
„Schody“, které byly vytvořeny v 16. století a bývaly přes 12 metrů široké, jsou dnes stěží viditelné. Turisté a místní, lačnící po dokonalé fotce před Královskou observatoří, totiž courají po trávníku a někdejší ornamenty srovnali se zemí.
Do parku ročně zavítá zhruba pět milionů lidí. Podle organizace The Royal Parks návštěvníci překračují zábrany u vyhlídkové plošiny nedaleko observatoře a chodí volně po svahu. Vyšlapali tím strouhy, kterými po svahu teče voda a urychluje tak erozi.
Wow... funding approved for a real transformation for #GreenwichPark including the reconstruction of Andre Le Notre's Giant Steps @theroyalparks https://t.co/FDBUvL1WzO
— My Guided Walk (@MyGuidedWalk) January 15, 2020
Kromě toho návštěvníci parku ničí vzácné traviny, které ve svahu rostou a jež jsou přirozeným prostředím pro některé druhy motýlů – třeba okáče lučního nebo ohniváčka černokřídlého, ale i pro včely.
Revitalizace má začít letos
Organizace The Royal Parks dostala grant na obnovu travnatého schodiště, ale i na výsadbu stromořadí, které ve svahu stávalo. „Greenwichský park nabízí zřejmě nejlepší výhled v Londýně. Ale lidé občas trpí vyloženě obsesí, aby si pořídili dokonalou fotku, takže vůbec nekoukají, kam šlapou, dupají po trávníku a kvůli panoramatu překračují zábrany,“ stěžuje si šéfka krajinářů Jane Pellyová z The Royal Parks.
Podle serveru Garden Illustrated má revitalizace parku začít letos. Obnova travin by měla přispět k tomu, že se do parku vrátí spousta fauny, nejen hmyz, ale třeba i různé druhy ptactva či netopýrů.