Článek
Nejvyšší hora světa je pro mnoho dobrodruhů výzvou, které nelze odolat. Ti, kteří však přecení své schopnosti, nebo mají jednoduše smůlu, mohou zaplatit nejvyšší cenu. Vždyť jen v roce 2012 tam přišlo o život 10 osob, z toho šest horolezců z pěti zemí mezi 18. a 20. květnem. Od rozdělení Československa tam našli smrt i dva Češi - Libor Kozák v roce 2007 a Věslav Chrzaszcz roku 2009.
Nejčernějším dnem v historii Mount Everestu, který se tyčí do výšky 8848 metrů, byl 11. květen 1996, kdy přišlo o život hned osm osob vinou silné bouře. Mezi mrtvými byli mimo jiné i tři zkušení horští vůdci - Scott Fisher, Andy Harris a Rob Hall. Podle neoficiální statistiky přišlo na nejvyšší hoře světa o život mezi lety 1922 až 2012 přinejmenším 230 horolezců. Horu zdolalo podle odborných horolezeckých webů už přes 3000 horolezců. Oni sami však většinou uctivě podotýkají, že horu nepokořili. Hora jim prý pouze umožnila stanout na svém vrcholku.
Zatímco do 80. let byly výstupy na Mount Everest čirým hazardem (úmrtnost horolezců se blížila 40 procentům), zvýšení kvality výbavy v 90. letech minulého století snížilo úmrtnost při výstupech jen zhruba na čtyři procenta.
V loňském roce vznikaly na hoře dokonce i "zácpy", když za sebou lezlo někdy až 300 lidí. Rok 2013 ještě žádné mrtvé nepřinesl. Neznamená to však, že by měl být letošní rok jiný než ty předchozí. Sezóna totiž ještě nezačala. Horolezci se zatím jen připravují na duben a květen, kdy budou čekat na dobrou předpověď počasí, aby se mohli vrhnout ze základního tábora vstříc prvnímu výškovému táboru a následně snad i směrem k samotnému vrcholu.