Článek
Památník bulharské komunistické strany vznikl mezi lety 1971 a 1984, po pádu režimu byl však zanechán napospas svému osudu a od té doby opulentní stavba chátrá. Nikdy ovšem nepřestala díky svému neobvyklému tvaru či předimenzovanosti táhnout dobrodruhy, kterých sem zavítá až 50 tisíc ročně, informuje server EuroNews. Do útrob stavby se přitom vydávají ilegálně.
To by chtěla změnit starostka Kazanlaku Galina Stojanovová, podle níž by město rádo investovalo miliony eur z fondů Evropské unie do rekonstrukce. Stavba by se pak mohla stát oficiální turistickou atrakcí, což by zvýšilo návštěvnost a pomohlo k ekonomickému růstu celého okolí.
Dovolenou v Bulharsku nemusíte proležet na pláži. Navštivte Nesebar a další tři místa
Plán ale může narazit, protože stavba je v Bulharsku vnímána velmi kontroverzně – přece jen jde o jeden ze symbolů minulého režimu. Podle EuroNews panují obavy, že by místo využívali bulharští socialisté ke sjezdům. V listopadu se proto bude ve Kazanlaku konat referendum, v němž obyvatelé rozhodnou, zda má město stavbu koupit, či nikoliv.
Jde vůbec o první případ, kdy o památník projevila zájem veřejná správa. V roce 2020 tu sice mezinárodní tým začal opravovat mozaiky, šlo ovšem o soukromě financovaný projekt. Stavba je jinak aktuálně považována za nestabilní, a vstup je proto oficiálně zakázán.