Hlavní obsah

Keramický hafan z Tloskova pokořil poslední kontinent. Je s polárníky v Antarktidě

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

S polárníky do nehostinné Antarktidy vyrazil keramický hafan z Tloskova na Benešovsku, který patří k největším cestovatelům České republiky. Pokořil tak svůj poslední kontinent. Hliněný pes je součástí expedice pobývající na ostrově Nelson, na němž by měla vzniknout nová vědecká polární stanice. Keramické psíky vyrábějí klienti Centra sociálních služeb Tloskov.

Foto: Český antarktický výzkumný program

Fotka keramického psíka z Tloskova s tučňákem na ostrově Nelson

Článek

„Nemožné se stalo skutečností a #worldpeacedog z Tloskova se s expedicí Masarykovy univerzity - Českého antarktického výzkumného programu podíval i do Antarktidy, kde se setkal nejen s místní faunou (z bezpečné vzdálenosti), ale též s českými a ukrajinskými výzkumníky,“ informoval na sociálních sítích manažer programu Pavel Kapler.

Polárníci zveřejnili na sociálních sítích fotografii psíka s tučňákem, ale i snímky při jeho práci v terénu.

Stany vymění za novou základnu

Nelsonův ostrov leží u Antarktického poloostrova a je přírodně v mnoha ohledech unikátní. Protože je plný života, působí na něm od ledna do března především čeští zoologové a botanici.

Foto: Český antarktický výzkumný program

Polárníci s keramickým psem z Tloskova na místě budoucí polární stanice CZ*ECO Nelson

Keramičtí psi ze středočeského Tloskova putují po světě

Lifestyle

Vědci pracují na Nelsonu již od roku 2018, kdy antarktický nadační fond zakoupil za symbolickou korunu základnu od dobrodruha Jaroslava Pavlíčka. Původní objekt jeho stanice Eco-Nelson je po 30 letech provozu neobyvatelný - jeho základem jsou staré chladicí boxy z ruských lodí. Vědci tu momentálně stanují. V budoucnu zde však má vzniknout základna CZ*ECO Nelson.

Foto: Český antarktický výzkumný program

Pes z Tloskova na polární výpravě

Dorazil do Oceánie i mezi kanadské Indiány

Keramičtí psi z Tloskova jsou velcí cestovatelé. Po světě se momentálně pohybuje asi 300 psů z hlíny.

„Tři pobývají v Oceánii, což je úplně neskutečné. Máme je na Šalamounových ostrovech, ostrovech Tonga a Samoa,“ uvedl ředitel sociálního zařízení Matěj Lipský.

Snímky na sociálních sítích ukazují, že se figurky pohybují i po Kanadě mezi indiány, přes léto je fotoaparáty nadšenců zachytily v Kašmíru, Indii, na Srí Lance, Slovensku, Ukrajině, v Belgii.

Foto: Český antarktický výzkumný program

Nelsonův ostrov v Antarktidě. Vědci z ČR na něm stanují.

Psi jsou k mání jsou na e-shopu sociálního zařízení. Zakoupit si je může kdokoli. Pak už jen stačí pořídit snímek svého čtyřnohého společníka a dát jej na sociální sítě.

Keramické figurky se objevují dokonce i na koncertech. Vozí je s sebou třeba kapely Divokej Bill, Trautenberk, Mňága a Žďorp.

„Většinou je má na starosti zvukař,“ uvedl Lipský, který s keramickým psem procestoval Finsko a Norsko. „Nakonec jsem ho nechal na jednom ostrově, kam je přístup jen z lodi, v mechu v lese,“ dodal s úsměvem a přiznal, že se ho po několika společných dnech nevzdával s lehkým srdcem. Našel ho prý ale nějaký dobrodruh a vzal ho na Island a pak do Helsinek.

Čeští polárníci chtějí místo základny sestavené z ruských chlaďáků novou stanici Nelson

Domácí

Výběr článků

Načítám