Článek
Jedinou překážku návratu historického artefaktu do staré vlasti představují peníze. Členové dobrovolnického spolku nedají potřebnou částku dohromady ani v případě sesypání rodinných rozpočtů na jednu hromadu.
Nabídka prodeje pevnostního kanonu, jenž měl kdysi chránit jednu ze zemských bran Libavské sedlo před vpádem německé armády, je přitom časově omezená.
Ceny podobných kompletně renovovaných zbraní, pokud se vůbec objeví v nabídce, se obvykle pohybují v řádech milionů korun.
„Několik let se snažíme najít a získat pro naše muzeum velmi cenný historický exponát – originální pevnostní kanon L 1 vyráběný Škodovými závody. Tyto kanony, umístěné v objektech pohraničního opevnění, měly chránit před agresí hitlerovského Německa. Aktuálně se vyskytla naprosto jedinečná příležitost ho zakoupit od sběratele ze zahraničí. Jde o nečekanou a časově omezenou nabídku. Rádi bychom tuto zbraň zakoupili a vrátili do Česka, kam patří,“ přiblížil Marek Šikola ze Spolku Stachelberg.
„Zbývá pouhých devadesát dnů, dokdy máme kanon rezervovaný. Zatím se díky sponzorské akci „Dostaňme pevnostní kanon zpět domů“, podařilo získat sto tisíc korun. Sehnat ale musíme minimálně jeden milion korun,“ doplnil Šikola.
Spolek chce kanon, pro který nedávno získal repliku střílny, postavit na původní místo, odkud měl bránit české pohraničí před útokem wehrmachtu.
„Podobná příležitost se vyskytne doslova jednou za život. Kanon ale bude potřebovat po dovezení rozsáhlou renovaci. Bohužel při zapojení všech našich rodinných rozpočtů a prodeji některých méně potřebných exponátů z depozitáře muzea nejsme nyní po covidové pauze schopni dát celou kupní cenu dohromady,“ poznamenal.
Kanon L 1 by představoval doposud největší, nejpůvodnější a zároveň nejunikátnější exponát naučné stezky Opevněné Trutnovsku, kudy ročně projde okolo 25 tisíc návštěvníků.
Areálu, jehož obnova začala před skoro čtyřiceti lety, dominuje pětadvacetimetrová rozhledna Eliška.
Pevnostní kanon L 1 s kadencí až čtyřicet ran za minutu patřil koncem třicátých let minulého století k absolutní zbrojařské špičce. Škodovka zbraň vyráběla od roku 1936.
Zájem o škodovácké kanony projevila po mnichovské dohodě uzavřené 29. září 1938 řada zemí včetně Francie považované za lídra ve zbraňové pevnostní technice.
Kontrakty zmařilo 15. března 1939 obsazení českých zemí Německem a stovky kanonů L 1 padly do rukou Němců, jimž později v českých bunkrech posloužily jako účinná zbraň proti Rusům.
Dnes je kanon L 1 možné vidět v pěchotním srubu Březinka v Dobrošově nad Náchodem, kam bylo toto dělo umístěno v roce 1938, nebo ve srubu U potoka na Králicku a v objektu Alej v Darkovičkách v Moravskoslezském kraji.