Článek
Autorem umístění sochy sv. Jana Nepomuckého na výše zmiňované vyhlídce je Lubomír Spálenský, který je spolu se svou ženou i donátorem a organizátorem celého příběhu vzniku sochy. Postava Jana Nepomuckého nebyla vybrána náhodně.
Od nepaměti je totiž tento světec považován za ochránce nejen vodních toků, mostů, ale také plavců, mlynářů a ochraňuje i před povodněmi. Ty se nevyhnuly ani zdejšímu kraji. V srpnu roku 2002 postihly Kamýk nad Vltavou velké povodně poté, co se masa vody prohnala vltavskou kaskádou a zatopila Solenice pod hrází vodního díla Orlík.
Voda tehdy dosahovala výšky až ke kamýckému mostu a škody na majetku přesáhly 8,7 milionu korun. Možná i proto byl právě sem svatý umístěn, aby střežil obyvatele města před dalším neštěstím.
Autorem je Petr Váňa
Sochu vypracoval akademický sochař Petr Váňa, jenž samotnou vyhlídku prvně prozkoumal v červenci roku 2020. Následně vytvořil kamenný model sochy v měřítku 1 : 4 a v lomu vybral blok božanovského pískovce. S ním poté pracoval kameník Hynek Shejbal, který podle modelu vysekal hrubý tvar sochy. Předána byla znovu do rukou Váni, od něhož dostala socha finální podobu.
Zřícenina Zvířetice: Bývalý zámeček, do kterého uhodil blesk
Muž ticha, jak se socha oficiálně nazývá, není jeho jediným vyobrazením sv. Jana Nepomuckého. Již dříve vytvořil jednu na ostrově Vis v Chorvatsku a druhá byla ponořena na dno slapské přehrady. Po souhlasu vlastníků pozemku rodiny Bambouskových byla socha na skálu dopravena vrtulníkem letos 4. srpna a za pomoci hasičů usazena na své čestné místo na podstavec. O tři dny později byla slavnostně odhalena a požehnána proboštem Liborem Bulínem.
K soše vede cesta ze silnice Kamýk-Velká. Přejdeme malý můstek vedoucí přes Zduchovický potok, odbočíme vlevo a následujeme žlutou turistickou značku. Asi po kilometru nás cesta dovede ke krásnému lomu Na Pískách, kde se mimo jiné natáčela romantická komedie Jiřího Adamce Léto s gentlemanem. Je tu úžasný klid, čisto a opodál se pasou kozy.
Chvíli se pokocháme a pokračujeme dále cestou, která se stáčí doprava směrem k lesu, kam vede příjemná cesta klesající dolů až na skalní vyhlídku. Vedle sochy najdeme lavičku, a tak se posadíme a užíváme si krásný výhled na údolí Vltavy. K dispozici je zde také dřevěné molo se zábradlím.
Na zříceninu
Když už jsme vyrazili na vyhlídku, byl by hřích nezastavit se i na zřícenině zvané Vrškamýk, která leží poblíž mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi. Z obce k ní vede nenáročná cesta po zelené turistické značce. Od parkoviště, které najdeme v centru u Vltavy, je to přibližně kilometr chůze.
Jako první potkáváme vyhlídkovou věž s dětským hřištěm a o několik desítek kroků dále na vršku samotnou zříceninu. Areál hradu je velmi hezky upraven. Šipky nám udávají směr prohlídky a nechybí ani informační tabule. K odpočinku a posezení můžeme využít zastřešený altánek.
Hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Poté se pozornost obrátila k nově postavenému Karlštejnu a Vrškamýk zůstal opuštěný.
Středověký královský hrad nechal pravděpodobně vybudovat kolem roku 1240 Václav I. a v jeho práci následně pokračoval syn Přemysl Otakar II. Kamýk býval správním centrem pro oblast nacházející se nalevo od toku Vltavy, a tak zde pobýval královský úředník. Podhradí se rozrostlo o městečko s farním kostelem a přístavištěm pro vory. Panovníci tu velmi rádi pořádali lovecké výpravy do okolních lesů.
Vrškamýk byl v oblibě ještě za Jana Lucemburského, avšak výstavba Karlštejna jeho synem Karlem IV. vše změnila. Hrad zůstal opuštěný. Nejspíše k tomu vedla na tu dobu poměrně velká vzdálenost (přibližně 70 km). Dalším důvodem mohla být i údajně špatná statika hradu, která byla nevyhovující pro jeho případnou přestavbu.
Lesopark Cibulka ukrývá nejstarší pražskou rozhlednu
V roce 1569 je Vrškamýk již uváděn jako zřícenina. Poté se stával skrýší pro loupežníky, kteří přepadávali lodě plující po Vltavě. Z hradu se dochovaly pouze nádvorní zdi, části příček paláců, okružní val, příkopy, brány jádra a předhradí. Okolí i samotná zřícenina jsou volně přístupné v každém ročním období.
Ještě jedna vyhlídka
Náš výlet završíme zastávkou na ještě jedné vyhlídce, která se nachází na druhém břehu Vltavy v serpentinách z Kamýku směrem na Krásnou Horu nad Vltavou. Na dřevěnou zastřešenou věž vede žlutá cesta z parkoviště pod penzionem Kamejk. Dá se na ni dostat i přímo ze silnice. Jelikož se však vyhlídka nachází přímo v zatáčce, je potřeba větší opatrnosti.
Vyhlídka poskytuje hezký pohled na obec a okolí. Vidět je třeba kamýcká přehrada s vodním dílem, kostel Narození Panny Marie, v pozadí mezi stromy zřícenina a v dálce obec Zduchovice. Pobavila nás cedule, která je přidělaná vedle popisku s výhledy. Stojí na ní, že je z ní vidět tam, odkud je vidět samotná vyhlídka.