Hlavní obsah

Kam vyrazit na dovolenou v roce 2025? Přinášíme pět neotřelých tipů

8:11
8:11

Poslechněte si tento článek

S novým rokem nastává čas promyslet i nové cestovatelské plány. Láká vás více vyrazit někam do tepla, anebo spíše poznat izolovanou divočinu sevřenou ledovci? Pokud se nemůžete rozhodnout, co by pro vás bylo to pravé, nechte se inspirovat našimi tipy. Případně se v diskuzi podělte s dalšími čtenáři o svá vlastní doporučení.

Foto: Profimedia.cz

Kam vyrazíte v příštím roce?

Článek

Dobrodružství na mrazivém ostrově

Mrazivé Grónsko lze s klidem v srdci označit za jednu z posledních opravdových divočin. Na největším ostrově světa žije jen hrstka obyvatel, zhruba 56 tisíc, nenajdete tu žádná pulzující velkoměsta s ohromnými nákupními centry, stylovými kavárničkami ani nic podobného. Místo toho nabízí Grónsko přírodu, jíž dominují ledovce a nekonečné pláně. Nenechte se však zmást zdánlivou jednotvárností místní krajiny - během léta překvapí nejednoho návštěvníka i sytá zeleň, ve které jsou rozesety tisíce pestrobarevných květů.

Je jasné, že příroda hraje na ostrově prim. Stovky let staré památky tu turisté obdivovat nebudou, zato mohou vyrazit třeba na pěší túru po ledovcích, plavbu podél pobřeží, na kajaky či paddleboardy do vln Severního ledového oceánu. Boom tu zažívá také cyklistika. A že lze v Grónsku spatřit polární záři, asi netřeba zdůrazňovat. Stejně tak je populární pozorování velryb.

Foto: Profimedia.cz

Název Grónska je v angličtině Greenland. Naznačuje, že nejde jen o zemi sevřenou v ledu.

Grónsko pro návštěvu v roce 2025 doporučil i známý cestopisný magazín National Geographic, my ho do tipů zařazujeme zejména kvůli nedávno otevřenému mezinárodnímu letišti v hlavním městě Nuuk. Díky pravidelným linkám z Kodaně je jih ostrova mnohem dostupnější. Ponořit se do horkého pramene s výhledem na majestátní krajinu či fjordy zní zkrátka jako skvělý plán pro rok 2025.

Grónsko je o kus blíže zbytku světa. Mrazivá země má nové mezinárodní letiště

Cestování

Za vínem do kolébky křesťanství

Řada ostřílených cestovatelů radí, aby se lidé při plánování výletů vykašlali na Západ a jeli raději prozkoumat Východ. Ten bývá označován za autentičtější, protože ho ještě nezkazily davy turistů, jeho předností jsou pro Středoevropana i nižší ceny. Oběma klady se bezesporu pyšní Arménie, oslnivá země na podhůří Kavkazu a kolébka křesťanství.

Foto: Profimedia.cz

Kláštery patří mezi hlavní historické poklady Arménie.

Hlavní město Jerevan leží strategicky uprostřed Arménie a je to z něj, co by kamenem dohodil, ke známým památkám, mimo jiné ke klášteru Chor Virap, nad nímž se tyčí biblická hora Ararat. Hodina jízdy autem dělí turisty také od jezera Sevan a dalšího krásného kláštera Sevanank, anebo od kláštera Geghard, jenž je zčásti vytesán do skály. Tamní genius loci uhrane i někoho, komu duchovní místa obvykle nic neříkají.

Arménie je nicméně destinací vhodnou i pro milovníky vína. Jde totiž o jednu z nejstarších vinařských oblastí světa, archeologové zde objevili vůbec nejstarší vinici zvanou Areni-1. Její stáří je odhadováno zhruba do roků 4100 až 4000 před naším letopočtem. Arménie zkrátka nabízí komplexní a autentické zážitky pro ty, kteří nepotřebují přebujelý luxus.

Ztratit se v černohorských lesích

Že je Chorvatsko pro Čechy nejoblíbenější destinací, není třeba nijak zdůrazňovat. Co byste ale řekli na to, že nezastavíte v Dubrovníku, ale pojedete ještě dál na jih a překročíte hranice do Černé Hory? Jadran je tu pořád stejně průzračný a oslnivý, najdete tu i krásná historická města, zejména v Kotorském zálivu, a navíc je poměrně snadno můžete vyměnit za útěk do hor. Traduje se, že právě podle tmavých lesů kolem hory Lovćen, jenž se nachází hned nad Kotorem, dostala Černá Hora své jméno.

Foto: Miroslav Šára, Novinky

Pohoří Durmitor, kaňon řeky Tary

Hlavní barvou země je ovšem zelená v mnoha odstínech. A pokud vás láká zejména kochání se vrcholky a kopci, pak jste v Černé Hoře správně. Jednak tu nebude zdaleka tak narváno jako třeba v Rakouských Alpách či Vysokých Tatrách, pohoří Durmitor ležící ve stejnojmenném národním parku si vás ale získá i svým divokým charakterem. Prakticky netknutá příroda s hustými lesy a jezery je zkrátka uhrančivá.

Černá Hora je nefalšovaný ohnivý Balkán, zároveň tu ale platí, že host do domu, bůh do domu. Místní mají pověst pohostinného národa, který se s návštěvníky rád podělí o něco dobrého - ať už o vyhlášenou sušenou šunku pršut, nebo o rakiji. Ale s ní to raději moc nepřehánějte, abyste černohorské krásy neviděli moc rozostřeně. Byla by to velká škoda!

Emirát s adrenalinovým přívlastkem

Je nám jasné, co si říkáte: Spojené arabské emiráty už všichni dobře znají, lidí je tam plno a dovolenou si tam užijí zejména ti, kdo mají hodně peněz. Připouštíme, že to na jednu stranu platí. V Dubaji si skutečně vychutnáte množství luxusu a opulentních výjevů. My ale tentokrát doporučujeme zejména emirát Rás al-Chajma, který leží na severu země. Není tak pompézní a rozhodně se nepyšní tolika rekordy; jeho lákadla jsou poněkud jiná.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Západ slunce v horách. Je to kýč, který neomrzí.

Dovolenou u moře v některém z hotelů tu můžete strávit stejně plnohodnotně jako v Dubaji, toho se náš tip ale netýká. Doporučení směřuje zejména k místnímu pohoří al-Hadžar, které působí při pohledu od úpatí velmi dramaticky. Ostrými serpentinami můžete dojet až k nejvýše položené restauraci v Emirátech, kde si milovníci adrenalinu zákonitě musejí vyzkoušet jízdu po nejdelší ziplině světa. Ještě o několik desítek metrů výš je záhodno uvelebit se v kempu sousedícím se šejkovou rezidencí. Zapadající slunce barvící vrcholky hor do ruda tu vytváří vskutku nádhernou přírodní podívanou.

U pobřeží se pak mohou turisté seznámit s tisíciletou tradicí lovu perel - z oblasti Perského zálivu pocházejí jedny z nejhezčích a nejcennějších na světě. Nepředstavujte si ale nějakou nudnou edukaci, spíše praktickou ukázku, během níž vaše oči spočinou na stovkách perel. Emirát Rás al-Chajma zkrátka za návštěvu stojí, i kdyby jen na třídenní útěk z chaotické Dubaje.

Na křižovatce kultur

O Tchaj-wanu je nejčastěji slyšet ve spojitosti s výpravami českých politiků. Takové zprávy by ovšem neměly zastínit charakter a turistický potenciál ostrova, kterému se také říká Formosa, tedy nádherný. Naznačuje to, že příroda je místní velkou předností - nachází se tu devět národních parků, což je vzhledem k malé rozloze ostrova poměrně úctyhodné číslo. Obdivovat můžete prastaré lesy, členité pobřeží nebo rozlehlé čajové plantáže, které neztrácí nic ze svojí elegance, ani když je zahalí mlha.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Čajové plantáže, kam jen oko dohlédne. Tyto konkrétní vedou podél jednoho pěšího trailu ve střední části ostrova.

O Tchaj-wanu se občas říká, že je jakousi stravitelnější verzí Japonska - nelpí tak striktně na dodržování tradic, ale zároveň jde o technologickou velmoc, kde se svezete futuristickými rychlovlaky, abyste se pak na venkově zúčastnili tradiční čajové degustace. Oblíbený nápoj tu mimochodem převedli i do moderní podoby; na ostrově se v 80. letech zrodil bubble tea. Pokud ho máte zafixovaný jako pití plné cukru, tak musíte vyzkoušet ten tchajwanský s mlékem a tapiokovými perlami. Nesedne každému, ale do barevných přeslazených koktejlů má opravdu daleko.

Gastronomie ovlivněná mnoha kulturami, ať už Japonskem, nebo Čínou, je rozhodně další předností Tchaj-wanu. Kulinární scéna oslavila v roce 2024 navíc jeden významný úspěch - slavný michelinský průvodce udělil vůbec poprvé hvězdičku zmrzlinárně. Podnik Minimal najdete v Tchaj-čungu a při návštěvě ostrova byste si ho rozhodně neměli nechat ujít.

Anketa

Do které destinace byste se podívali nejraději?
Grónsko
18,7 %
Arménie
31,7 %
Černá Hora
13 %
Spojené arabské emiráty
8,8 %
Tchaj-wan
27,8 %
Celkem hlasovalo 6856 čtenářů.

Vyzkoušeli jsme světově unikátní atrakci. Když se rozjede, srdce spadne až do kalhot

Cestování

První zmrzlinárna na světě dostala michelinskou hvězdu. Do Itálie však neputuje

Cestování

Výběr článků

Načítám