Článek
Máte rádi kávu a láká vás vychutnat si ji v prostředí městské zahrady? Možná by vás mohla zaujmout nedávno otevřená Vila 63.
Prostor vinohradské vily z roku 1930 otevřela podnikatelka a provozovatelka kavárny teprve před dvěma měsíci. Užívat vilu se zahradou jí nabídl jeden ze zákazníků s tím, že by své služby mohla nabízet nejen ve své kmenové provozovně, ale právě i v tomto novém prostředí.
„Kompletně jsme zrekonstruovali zahradu i suterén domu,“ sdělila majitelka kavárny Dominika Blažević. Kavárna je zatím otevřena pouze pár dní v týdnu, a to hlavně podle počasí. Jelikož je uvnitř vily pouze kávový bar, zákazníci užívají prostory zahrady. Ta nabízí 60 míst k sezení, je ale možné si sem přinést také deku nebo si jen tak posedět na trávě.
„Otevřeno máme pravidelně v neděli odpoledne. To bývá spousta podniků uzavřená, tak člověk může přijít sem a cítit se trošku na dovolené, a k tomu otevíráme i nějaký další den v týdnu. K tomu chystáme akce. Vždy je lepší se podívat na náš Instagram, kde to píšeme dopředu,“ dodala Blažević.
V plánu má podnikatelka udělat i „suchou“ variantu kavárny, a to v prvním patře vily, v druhém nadzemním podlaží by prý mohl také vzniknout prostor pro ubytování.
Kávu si ve Vile 63 dáte průměrně za 70 až 80 korun. V nabídce mají kromě espressa, capuccina či latté také flat white, batch brew či espresso tonik. Kromě kávy si zde můžete dát též dorty, slané pečivo i točené pivo a míchané koktejly.
Vila 63 se nachází na rohu ulic Hradešínská a Říčanská nedaleko zastávky Orionka, kde zastavují tramvaje 10 a 16 a autobusy 136 a 175.
Zábava i relax na nové lodi
Dalším nově otevřeným místem je v metropoli Botel Marina. Osmdesát metrů dlouhá loď umístěná pod Libeňským mostem má ambice konkurovat oblíbené Náplavce v centru města.
Loď vyrobili na konci 70. let v Hamburku, v roce 2008 byla v Praze zprovozněna jako největší golfová jachta světa.
„Pražanům i turistům nabídne kromě netradičního ubytování venkovní bar, taneční parket, půjčovnu kajaků a paddleboardů. S počínajícím létem i možnost dát si dobrou snídani. V plánu je navíc wellness, restaurace a pravidelná hudební vystoupení,“ sdělila Novinkám generální ředitelka Botelu Marina Ladislava Moskalová.
Na programu je také letní kino či pořádání „osmdesátkových“ diskoték. „Takové místo v Praze chybí. Lidé by si chtěli jen tak zatancovat na staré známé hity,“ dodala Moskalová.
Na lodi by se také v průběhu letošního roku měla otevřít česká restaurace. Ta by měla nabídnout právě tuzemské speciality s využitím sladkovodních ryb.
K lodi se dostanete přibližně za 5 minut od zastávky tramvají 1, 6, 12, 14 a 25 Libeňský most. V docházkové vzdálenosti je také stanice metra Palmovka.
Atmosféra bývalých kasáren
Kulturní a sociální centrum Kasárna Karlín v areálu působí už od roku 2017, kdy ke dvoustému výročí založení Karlína objekt poprvé zpřístupnili veřejnosti. Historie kasáren sahá do 40. let 19. století. Za Rakouska-Uherska nesla název Ferdinandova kasárna, po roce 1918 se přejmenovala na Karlínská kasárna Jana Žižky z Trocnova. Pro vojenské účely byla využívána až do roku 2008.
Dnes můžete do kasáren vyrazit na drink, pivo i kávu. V místě jsou dva bary a kavárna. Kávu zde mají přibližně za 70 korun, míchané alkoholické nápoje cca za 150 a za pivo zde necháte kolem 60 korun. Otevřeno tady mají každý den od 13:00 až do 23:30.
Kasárna Karlín se rozprostírají hned u autobusové zastávky Pernerova. Zastavují zde autobusy 133, 135, 175 a 207. Do pěti minut sem ale dojdete od stanic metra a tramvají Florenc.
V létě se sem můžete přijít zabavit také do letního kina. Kasárna připomenou evergreeny jako Vesničko má středisková, Samotáři či Klub rváčů.
Art deco káva v paláci Adria
Do kavárny v paláci Adria se nedávno Novinky podívaly i s kamerou v rámci návštěvy festivalu Open House. Nahlédli jsme i do kavárny ve stylu art deco. Ta je ve druhém patře budovy, kam se dostanete úzkým výtahem.
Je běžně otevřená veřejnosti a díky terase nabízí pohled do ulice. Oči návštěvníků by však neměly směřovat jen dolů, ale i nahoru.
Palác Adria v době vzniku kritizovali, dnes je dokonalou ukázkou stylu art deco
Nad terasou je totiž usazeno Štursovo sousoší Adri-Mořeplavby, vrchol zdejší sochařské výzdoby. Přes tři tuny těžké kovové sousoší má odkazovat na mateřské město pojišťovny, Terst. Kavárnu, respektive divadelní klub, měl navštěvovat v 60. letech i Václav Havel.
Káva v kavárně Adria stojí kolem 60 korun a v nabídce mají také snídaně, polední menu či i speciální nabídku. Otevřeno mají přes týden od 8 do 23 hodin, o víkendu od devíti do večerní desáté hodiny.
Káva u doktora Mráčka
Legendární mokrý dům z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách poslední léta zel prázdnotou, v roce 2021 jej převzali skauti a díky jejich aktivitám opět ožil.
„Na pražské Kampě v Michnovském letohrádku provozujeme edukační prostor se sdílenými dílnami, kavárnou a bohatým kulturním programem. Najdete nás na adrese U Sovových Mlýnů 134/1,“ píší skauti na svých stránkách.
V samotném letohrádku je 15 míst k sezení. Posadit se můžete ale také venku, právě v místech, kudy ve filmu chodili vodníci domů. V nabídce mají skauti kávu, pivo, víno i míchané alkoholické nápoje. Kromě toho připravují také polední menu a myslí na vegetariány i vegany. Veškerou nabídku najdete na stránkách Skautského institutu.
Otevřeno je denně od 10 do 22, v neděli do 20 hodin. Na Kampu se dostanete od tramvajové zastávky Újezd či třeba procházkou od Karlova mostu či Národního divadla.
FOTO: Skautské jamboree po 25 letech v Praze
Pokud budete mít cestu přes staré město, za návštěvu rozhodně stojí i pobočka Skautského institutu v centru téměř na Staroměstském náměstí.
Espresso na „italském předměstí“
Lannova vila v pražské Stromovce je postavena v novorenesančním stylu a je to jedna z nejvýznamnějších evropských staveb tohoto stylu.
Je inspirovaná stylem italských předměstských domů. Mimochodem, v době vzniku vily byla tato část Prahy skutečně předměstím, okolní zástavba byla minimální. „Lanna tu byl jeden z prvních,“ prozradila Novinkám manažerka kavárny.
Samotná kavárna není mezi Pražany tolik známá, najdete v ní hlavně klid. Kromě toho se zde také můžete najíst. Polední menu vyjde na 140 korun. Kávu si v kavárně dáte za přibližně 60 korun a někteří jistě ocení i širokou nabídku vín. Přijít sem můžete denně mezi 11:00 a 21:00.
Nakoukněte přímo do vily prostřednictvím reportáže, kterou Novinky natočily letos v květnu.
Jako na italském předměstí. Kolem honosné Lannovy vily chodila smetánka do Stromovky
Káva v květinové zahradě
Hned u tramvajové zastávky Vršovické náměstí projdete pasáží do květinové zahrady s názvem Botanica Coffee Truck. Otevřeno tady mají denně od 10 do 19 hodin.
Botanica spojuje vášeň v pití kávy a nákup květin. Kávu a ostatní nápoje si můžete nejen vzít s sebou, ale hlavně si je vychutnat v prostředí rozkvetlé zahrady. Nápoje vám připraví přímo ve food trucku.
I když se jedná o venkovní prostor, najdete zde spoustu místa k sezení – venkovní křesílka a židle, slamník, lavice se stoly nebo závěsnou houpačku. Podvečerní atmosféru doplní také světelná výzdoba.
Kávu si tady dáte za běžných 70 koruna a podle informací na internetových stránkách přijímají pouze platby kartou. Připraveny jsou i speciální „květinové“ kávy. Cenová nabídka nápojů však dohledatelná není.
Ráj street foodu na místě bývalé tržnice
V sousedství autobusového nádraží Na Knížecí vznikl prostor Manifesto. V místě bývalé nevzhledné tržnice s převážně čínskými výrobky je nyní ráj pro milovníky street foodu. Ten už v minulosti působil nedaleko Florence a také Městské knihovny na Smíchově, obě místa ale opustil a svůj provoz ustálil na rohu ulic Ostrovského a Stroupežnického v Praze 5.
Podobná místa v minulosti vznikala hlavně v západních světových metropolích. Městečko postavené z přepravních kontejnerů má svou velmi ojedinělou atmosféru. Netradiční design, street food ze všech koutů světa i bary a kavárny. To vše Manifesto nabízí.
Otevřeno mají každý den mezi 11:00 až 22:00. Kalendář na léto je navíc plný akcí. Páteční večery v červenci budou v Manifestu patřit koncertům tří různých pianistů. Zahrají Patrik Kačo, Luděk Havel a Jakob Gunnarsson.
Za jídlo zde dáte od 200 korun výše, káva se zde pohybuje na „pražské“ úrovni, tedy kolem ceny 100 korun, za alkoholické míchané nápoje zde zaplatíte 150 korun a více.
Na místě si můžete také prohlédnout unikátní hydroponickou farmu.
První unikátní hydroponická farma v Česku – kontejner pěstuje rostliny bez půdy. Na poušti i v centru města
Klidnější náplavka
Rádi byste se vydali nasát atmosféru Vltavy přímo z jejího břehu a Náplavka se vám zdá moc rušná? Zkuste objevit kouzlo smíchovské náplavky na Hořejším nábřeží.
Ve zrekonstruovaných kobkách se můžete občerstvit, vybírat z literatury pro kutily v pobočce Městské knihovny nebo tvořit v Dílně café.
V průběhu roku se na smíchovské náplavce konají také gastronomické festivaly a kulturní akce, které tento prostor přibližují široké veřejnosti. V několika místních podnicích si dáte nejen drobné občerstvení, ale také kávu či alkoholické nápoje. Velké pivo zde stojí většinou přibližně 60 korun, míchané nápoje kolem 150.
Podniky na smíchovské části náplavky mají otevřeno přibližně do 23 hodin. Je nutné ale v místě dodržovat noční klid, ten platí v pondělí a úterý od 20:00, ostatní dny od 22:00.
FOTO: Oči Prahy jsou hitem náplavky v létě i zimě
Na kávu i kulečník do centra
Výhled na Národní třídu a zážitek z klasické velkokavárny. To nabízí Café Louvre.
Dveře Café Louvre se poprvé otevřely v roce 1902. „Za ta léta doba zrychlila, přesto trváme na zachování nejlepších kavárenských tradic. I dnes si tak můžete vychutnat jedinečnou atmosféru historické velkokavárny, jak ji znal Franz Kafka, Albert Einstein nebo T. G. Masaryk,“ uvádí provozovatel kavárny.
Mezi 16. a 18. hodinou sem můžete dorazit na „Čaj o páté.“ A můžete si zde také zahrát kulečník.
Kromě klasického kavárenského sortimentu zde nabízejí také polední menu. Za polévku zaplatíte kolem 60 korun, za hlavní chod přibližně 160. Za kávu zde dáte kolem 70 korun, za míchané koktejly kolem 115 korun a za půl litr točeného piva cca 60 korun.
Zajít si sem můžete přes den v podstatě kdykoliv, otevřeno mají denně od 8 do 23:30.
S knihou a výhledem na „Václavák“
Klidná kavárna s výhledem na celé Václavské náměstí s možností zapůjčit si knihu a dopřát si chvíle klidu. Café Academia se nachází v 1. patře budovy hned na rohu náměstí a Vodičkovy ulice.
Často zde probíhají křty knih i různé debaty. Káva v literární kavárně stojí kolem 70 korun a dopřát si můžete i různé limonády, dorty či toasty. Vzhledem k menším prostorám ale musíte počítat s tím, že se tu ne vždy posadíte. Ve všední dny je kavárna otevřena od 9 do 19:30, o víkendu je otevírací doba zkrácena.
Klidná oáza ve vnitrobloku nakladatelství
Rozprostírá se ve vnitrobloku slavného Vilímkova nakladatelského domu mezi ulicemi Spálená a Opatovická. Nejbližší zastávka městské hromadné dopravy je Lazarská, pohodlně sem dojdete ale také od Václavského či Karlova náměstí.
„Mají vlastně docela střídmé ceny snídaní a svačinek. Stále drží farmářské suroviny pro sendviče, snídaně a další slané a sladké mňamky. K filtru jsme si dali výborný košíček s malinami. Posezení je moc příjemné,“ napsal k návštěvě kavárny gastro recenzent Lukáš Hejlík.
Super Tramp Coffee má od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin. V sobotu je kavárna zavřená, v neděli ale funguje mezi 10:00 a 17:00.
Anketa
Co dělat když stavbu přeruší počasí? Majitel pauzu využil neotřele, otevřel si uprostřed staveniště kavárnu
Dům v kraji pěstitelů kávy vyzývá k odpočinku nad jejím šálkem
Může se vám hodit na Firmy.cz: Botel Marina, Kasárna Karlín, Kavárna Adria, Botanica Coffee Truck, Manifesto Market Anděl, Café Louvre