Hlavní obsah

K vybuchlé Etně míří hordy turistů. Někteří se fotí jen pár metrů od lávy

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

Catania, Sicílie

Tisíce turistů putují k sicilské Etně, aby si prohlédly, jak soptí. Úřady ovšem varují, že návštěvníci zadělávají na pořádný malér, protože svým bezohledným chováním blokují přístupové cesty pro záchranáře. Za tmy, kdy jsou výhledy na žhavou lávu nejhezčí, mohou navíc lidé někde spadnout.

Foto: Profimedia.cz

Etna vybuchla 11. února, od té doby chrlí lávu.

Článek

Od 11. února míří k Etně mnoho turistů, ale i fotografů nebo vulkanologů, aby si prohlédli fascinující přírodní podívanou. Návštěvníci přitom příliš nehledí na bezpečnostní rizika, a navíc parkují, jak se jim zlíbí. Svou laxností pak blokují příjezdové cesty pro záchranáře, informuje s odkazem na místní úřady server Independent.

Šéf regionální civilní ochrany Salvo Cocina uvedl, že jakékoli záchranné operace jsou kvůli špatnému přístupu turistů v podstatě nemožné. „Během tmy se zvyšuje riziko pádu nebo propadu do sněhu,“ doplnil.

Bez adekvátního vybavení

O víkendu museli záchranáři například pomoci ženě, která k sopce vyrazila s naprosto neadekvátním vybavením a dostala panický záchvat, anebo muži, jenž si při pádu na ledu zlomil nohu. V pondělí se v okolí Etny zase ztratilo osm lidí a podařilo se je najít až po několika hodinách.

Cocina doplnil, že většinu turistů „zcela správně doprovázejí horští průvodci či vulkanologové“, o nejvíce výjezdů záchranných složek se starají lidé, kteří zásadně podceňují přípravu.

Starostové okolních měst Adrano, Biancavilla a Belpasso vydali zákaz přibližování se k nebezpečné lávě, na internetu se totiž objevila videa, kde aktéry od žhavého proudu dělí jen několik málo kroků. Někteří po svazích dokonce lyžují. Úřady z toho důvodu zavedly dopravní hlídky, které mají dohlížet na usměrňování provozu v už tak rušné oblasti.

Ve víru masek. Benátský karneval odstartoval oslavami ve jménu legendárního milovníka

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám