Článek
WFFT zveřejnila fotografii 71leté sloní samice Pai Lin, jejíž páteř je po 25 letech práce viditelně znetvořená a zdeformovaná. Na svých zádech totiž musela vozit až šest turistů naráz. Na něco takového přitom nejsou sloni, jakkoli jsou velcí a silní, stavěni.
„Záda Pai Lin stále nesou jizvy v místech, na která byl vyvíjen tlak. Neustálý tlak na sloní těla může poškodit tkáň i kosti na zádech a způsobit nevratné fyzické poškození páteře,“ napsala organizace provozující rezervaci asi dvě hodiny cesty od Bangkoku ke zveřejněné fotografii.
Podle ochránců jsou projížďky na slonech kruté. Zvířata se navíc využívají i v dalších odvětvích, například při těžbě dřeva, mnoho z nich podle aktivistů zemře na vyčerpání či podvýživu, protože se doslova upracují k smrti.
Khao Lak: Ospalé rodinné letovisko, kde už tsunami nikoho neděsí
„Pai Lin dorazila do naší rezervace v roce 2006, poté, co pracovala v thajském cestovním ruchu,“ řekl pro server CNN šéf a zakladatel WFFT Edwin Wiek. „Předchozí majitel se jí zbavil, protože mu připadalo, že je příliš pomalá, má bolesti a už nezvládá pracovat,“ doplnil.
Chtějí odradit turisty
Projektový ředitel organizace Tom Taylor dodal, že záda slonů zkrátka nebyla „navržena“ k nošení těžkých břemen. „Jejich páteř se táhne vzhůru. Neustálý tlak od turistů může vyústit v permanentní fyzické poškození, které vidíme u Pai Lin,“ konstatuje Taylor.
Anketa
Wiek uvedl, že příběh slonice Pai Lin zveřejnila organizace z důvodu, aby zvýšila povědomí o krutém zacházení se zvířaty. Jde také o výzvu směrem k turistům, aby na slonech v Thajsku nejezdili. „Je důležité si uvědomit, že sloni nejsou na rozdíl od koní vyšlechtěni k jízdě. Nejde o domestikovaná zvířata, jsou vytrženi z divočiny a žijí v příšerných podmínkách,“ řekl šéf rezervace.
Podle pracovníků sloní svatyně Pai Lin od příjezdu přibrala a zotavila se, deformace její páteře je nicméně trvalá. „Bude s tím muset žít, ale daří se jí dobře,“ tvrdí Wiek s tím, že slonice ráda tráví čas o samotě, ačkoli pozornost lidí má ráda.