Článek
Od roku 2021, kdy se nadšenci ze spolku Památky Pálavy pustili do péče o vlivem počasí rozpadající se zříceninu, udělali nemálo práce. Podle prezidenta spolku Marka Ševečka start prací zabrzdila covidová opatření se zákazem vycestování z okresu. Přesto stačili zajistit likvidaci náletových porostů v nejtěsnějším okolí hradu a pustili se do sanace zdí.
„Za cíl jsme si dali sanaci hradu v takové podobě, v jaké ho známe dnes. Kvůli tomu bylo nutné usměrnit návštěvnický provoz a oslovit partnery k tomu, abychom tenhle kus historie mohli obdivovat i nadále,“ dodal místopředseda spolku Marek Sklenář.
Oprava Děviček už stála miliony korun
Partnery jsou mimo jiné archeologové, ochránci přírody, obec Pavlov, ministerstvo kultury a další. Sama zřícenina je majetkem Lesů ČR a spolek ji má v zápůjčce do roku 2040. Dosud spolek shromáždil a proinvestoval 6,5 milionu korun, letos počítá s dalšími čtyřmi. Naplánoval druhou etapu sanace dělové bašty, u které zřídí vyhlídku.
Nově bude aktivity podporovat i Jihomoravský kraj „Za vším, co nese pořádné ovoce, stojí nadšení. Tady se dala dohromady banda lidí, kterým není jedno, co se děje s kusem naší krajiny a naší historie a těším se na to, jak Děvičky promění,“ říká jihomoravský hejtman Jan Grolich.
„Spolupráce bude fakticky fungovat tak, že si se spolkem každoročně projdeme plán oprav a poměrnou část finančně zajistíme. Děvičky za sebou už teď mají velký kus práce, ale ještě větší před sebou,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník. Připomněl, že na náročnosti oprav se podepisuje nutnost použití technologií a postupů ze 13. a 14. století.