Článek
Přístav s promenádou ve městě Volos je oblíbený pro romantické procházky a malebné výhledy. Nyní se mu ale nejen turisté nejspíš vyhnou obloukem. O statisících uhynulých ryb, jež zaplavily pobřeží u města, informoval server Independent.
Přístavem se nese silný zápach, který přiměl jednat jak zdejší úřady, tak i jednotlivce. Mrtvé ryby se v něm měly objevit v důsledku záplav, kdy byly spláchnuty ze svých přirozených stanovišť.
The Municipality of Volos has temporarily revoked the Blue Flag status from six beaches due to environmental concerns about the presence of dead fish in the Pagasitikos Gulf. This precautionary measure is taken to ensure the safety of swimmers and maintain environmental… pic.twitter.com/Dk1N8YJGaV
— Greek City Times (@greekcitytimes) August 27, 2024
Kilometry rybích mršin
„Pokrývají kilometry. Nevyskytují se jen podél pobřeží, ale i uprostřed Pagasitického zálivu,“ uvedl člen městské rady Stelios Limnios s odkazem na pobřeží kolem města, které je lemováno rekreačním ubytováním.
Záměrně zničili skalní útvar v přírodní rezervaci. Hrozí jim až desetileté vězení
Rybářské lodě s vlečnými sítěmi jen během středy vylovily více než 40 tun rybích mrtvol, které byly naloženy na korby nákladních aut a odvezeny.
Starosta Volosu označil během čtvrteční tiskové konference zápach za nesnesitelný a obvinil kvůli němu vládu, která se problémem měla zabývat dříve, než se ryby dostaly až do města. Hnijící ryby podle něj v oblasti mohou způsobit ekologickou katastrofu.
Podle odborníků stojí za úhynem ryb loňské obrovské záplavy, které postihly řeky a jezera v Thesálské rovině dále na sever. Ryby byly v důsledku záplav spláchnuty ze svých přirozených sladkovodních stanovišť a dostaly se až do moře. U ústí řeky směřující do Volosu totiž nebyly umístěny sítě a slaná mořská voda je pravděpodobně usmrtila.
Ministerstvo životního prostředí na žádost o vyjádření prozatím neodpovědělo, místní prokurátor už nařídil vyšetřování katastrofy.
Tragická sezona
Dimosthenis Bakoyiannis, majitel restaurace nedaleko Volosu, uvedl, že jeho obrat klesl o 80 procent, protože po záplavách dorazilo mnohem méně turistů. Dodatečné řešení situace už ale podle něj mnoho nezmění.
„Blokáda už nyní nepomůže, je příliš pozdě. Turistická sezona skončila,“ sdělil Bakoyiannis.
Nejnovější katastrofa s mrtvými rybami je stejně jako mnohé další způsobena extrémním počasím v zemi, které vědci přičítají změnám klimatu. Dochází tak mnohem častěji k extrémním teplotám, požárům i záplavám.