Článek
Před vypuknutím epidemie koronaviru registroval Ejlat jen tři procenta nezaměstnaných. „Už jsme jeden lockdown zažili, nezaměstnanost se tehdy vyšplhala na 75 procent,” uvedl starosta letoviska Meir Itzhak Halevi. „Ve 30 procentech našich domácností nepracovali dva lidé,“ doplnil.
Izrael se v uzávěře zlehka nadechuje
Izrael má jednu z nejpřísnějších karantén vůbec, podle starosty by izolovaný Ejlat měl mít ovšem výjimku. Je totiž zaklíněn mezi egyptskými a jordánskými hranicemi a dá se do něj dostat pouze dvěma vstupy. Všichni příchozí by se podle Haleviho mohli prokazovat negativními testy, stejně jako kdyby cestovali do zahraničí.
Starosta doufá, že vláda jeho návrh projedná, čímž by mohla být zimní sezona ještě zachráněna. V případě, že se státní činitelé nedokážou s krizí poprat, bude Halevi u vrchního soudu žádat, aby mohli iniciativu a zodpovědnost za města převzít místní orgány.
Změnil se v město duchů
Obyvatelé Ejlatu zatím sčítají ztráty, letos už podruhé. „Jsme stoprocentně závislí na turismu ať už domácím, nebo příjezdovém. V srpnu nás zachránili jen domácí turisté. Doufáme, že se vše rychle vrátí,“ posteskl si Benny Biton, který pronajímá rekreační jachtu. Aktuální situace využívá k jejím opravám.
Padesátiletý taxikář Yigal Zohar žije v Ejlatu už 27 let. A podobnou situaci nepamatuje. „Je to tady jako ve městě duchů, nikde nikdo. A z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že vůbec nic nevydělávám,“ uvedl řidič.
Izrael má podle agentury AP, stejně jako mnoho jiných zemí, potíž najít rovnováhu mezi snížením infekce a ochranou ekonomiky. Jen během prvního lockdownu se nezaměstnanost v zemi vyšplhala na více než 25 procent a množství lidí přišlo o práci. Malí podnikatelé a zejména restauratéři či lidé z cestovního ruchu varovali, že další lockdown pro ně bude smrtící.