Článek
Nejprve něco k bohaté historii hradu. Hradiště zde vyrostlo v 9. století, od 11. století započala výstavba hradu. Rudolf von Eltz byl jedním ze signatářů listiny vydané císařem Barbarossou v roce 1157, v té době měl hrad románskou podobu opevněné tvrze, chránící obchodní cestu v údolí Mosely.
Roku 1268 uzavřeli jeho pravnukové Wilhelm, Elias a Theoderich dohodu řešící současné i budoucí majetkové poměry formou společenství spoludědiců s tím, že budou hrad vlastnit a obývat společně. Tím vznikly tří zásadní linie rodu – Eltz ze Zlatého lva (následně hrabata z Eltz-Kempenich), Eltz ze Stříbrného lva (současní baroni z Eltz-Rübenach) a tak trochu jako z amerického Divokého západu znějící Eltz z Buffalo Horns (ta roku 1786 zanikla vymřením). Díky tomu na hradě později pobývala občas i celá stovka urozených, kteří se v některých místnostech setkávali, jinak měli každý své prostory.
Obklopený řekou
Budování hradu pokračovalo po dobu 500 let, a jelikož jeho základ stál na osamělé skále, stavěl se především vertikálně, tedy narůstal do výšky a rozhodně se nestavěly prostorné místnosti. Lze dohledat, že díky diplomatickým dovednostem Eltzů se jejich sídlu vyhýbaly všeliké bojůvky, pouze v letech 1331–1336 musel hrad vzdorovat majetnickým choutkám kurfiřta Balduina z Trevíru (pocházel z Lucemburska, Karel IV. byl jeho prasynovcem). Ten vybudoval nevelký hrad na protější skále, odkud se pomocí metacích strojů pokoušel hrad dobýt.
FOTO: Berlínská zoo poprvé představila senzační pandí dvojčata
Tato dvouletá epizoda byla ukončena dojednáním míru, ovšem za cenu přiznání porážky Eltzů. Pro změnu Jakob z Eltzu se od povolání prostého kanovníka přes univerzitního rektora stal roku 1567 trevírským kurfiřtem.
Roku 1815 baroni z Eltz-Rübenachu prodali svůj podíl hrabatům z Eltz-Kempenichu, kteří hrad vlastní do dnešních dnů. Současným majitelem je příslušník rodu s takřka démonickým jménem Karl Graf von und zu Eltz, řečený Faust von Stromberg (*1948), zástupce 34. generace rodu Eltzů. Více o této památce se dozvíte na webu hradu.
Hrad stojí uprostřed 70 metrů vysokého skalního útvaru, který ze tří stran obtéká řeka Elzbach, je to spíš větší potok (však i bach německy značí potok), vtékající později do Mosely. Hned zkraje rada na cestu: příjezd je přes vesnici Wierschem, zhruba jeden kilometr za ní je po pravé straně parkoviště s označením, že odtud vede pěší cesta k hradu. Jednak je cesta odtud zbytečně delší, jednak úhrada probíhá pouze v hotovosti mincemi.
Zapomeňte, že po návratu do uvedené vesnice najdete obchod či podobně, kde byste si rozměnili, jediná osoba, která je k zastižení – domorodka zametající na dvorku – , údajně žádné drobné neměla a výhružně pozdvižené koště signalizovalo, že její dvůr, její hrad, takže mi nezbývalo než se vrátit k benzinové pumpě ve vzdálenějším Münstermaifeldu.
Nicméně i tak jsem pak tento parking bez zastavení přejel se zvědavostí, co mohu čekat na parkingu přes kilometr vzdáleném, označeném jako stanoviště shuttle busu.
A vida, bylo a je tam parkoviště s obsluhou, odkud je k hradu pěkná procházka divokým lesem, součástí panství. Minibus jezdí každých 15 minut a ten kousek cesty vyjde na dvě eura (asi 50 korun), kdo je mobilní, snadno se projde asi 20 minut lesem, který je i chráněnou přírodní památkou.
Po mírném sestupu se najednou prvně objeví hrad, jako vystřižený ne z papírové skládačky, ale z pohádky. Jeho malebnost podtrhují věže a věžičky, hrázděné prvky, terasovitě zvolna stoupající hradby se vstupní branou, arkýře, vlaječky…
Na protějším kopci je drobná zřícenina, jedná se o zmíněnou základnu dobyvačného kurfiřta, malý hrad zvaný hrad Trutzeltz či též Badeneltz.
Uvnitř se nefotí
Prohlídka trvá poctivých 45 minut. Co je mnohým nemilé, že je striktně zakázáno fotografování v interiérech, ale je to příkaz majitele, u něhož nad jiné platí: můj dům, můj hrad.
Procházené komnaty jsou vesměs, až na pár sálů, malé, takže skupinky návštěvníků jsou menší, zato s častější frekvencí. Audioprůvodce není dostupný, takže je na vás, zda absolvujete prohlídku v němčině, pro skupiny i ve francouzštině a angličtině, či vám postačí leták.
Tištěným textem se mohou probrat i Číňané, Japonci, Italové, Portugalci, Španělé, Nizozemci či Rusové. Rytířský sál s erby, brněními a dubovými stropními trámy je trochu prostornější než třeba hraběnčina ložnice s renesanční malovanou svatební postelí – nejstarší toho druhu v Německu, lovecký sál zase zdobí medvědí kožešiny na podlaze.
Projdete komnatami, jako je gobelíny zdobený Rübenachův spodní sál a ložnice, Vlajkový sál, kurfiřtský pokoj, zaujmou jak liturgické předměty, tak lovecká trofej z Aljašky, mohutná losí hlava, nebo iluzivní obraz knihy, ze kterého jako by stránky opravdu vystupovaly do prostoru.
Prohlídka končí ve středověké kuchyni z roku 1540. Vlastně nekončí, za pokladnou následuje již bez průvodce přístupná klenotnice se zlatými, stříbrnými a porcelánovými artefakty a zbrojnice, jejíž exponáty definuje již její název.
V exteriérech není problém fotografovat, působivé jsou zejména pohledy vzhůru na jednom ze dvou malých nádvoří, při pohledu z hradeb nelze přehlédnout pod nimi ležící dělové koule z dob dobývání kurfiřtem Balduinem.
Rada na závěr: kdo dřív přijde, ten ne že dříve mele, ale najde místo na parkovišti a nebude stát frontu u vjezdu na něj, totéž platí o prohlídce.
Výlety v okolí
Být v těchto končinách (cca 650 km z našeho hlavního města) a nezavítat k Mosele, by byl málem smrtelný hřích. Její břehy jsou vzdálené od Eltzu 12 kilometrů a pouhých 29 kilometrů od tohoto romantického místa se nachází turisty a fotografy oblíbené město Cochem, ideální start na cestu podle vinařským krajem protékající řeky s dalšími zastaveními, jako je Traben-Trabach, nebo opět takřka pohádkový Bernkastel-Kues. A skončit možno v Trevíru, zvaném druhý Řím.
Takže, pokud se vám hlavou po návštěvě Eltzu mihne: „Dále, od hradu dále!“, neváhejte a vyrazte k Mosele, pokochat se městečky, hrady a zříceninami, provozem na její hladině či se rovnou po ní svézt. A pokud nejste výhradní pivaři či zapřísáhlí abstinenti, tak i tamním vyhlášeným vínem.