Článek
Les voní vlhkým mechem, ve kterém se stále ještě sem tam objeví nějaký ten podborovák. Vše se připravuje na zimu, která bývá na Šumavě vždy tužší než v ostatních částech Česka. Ne nadarmo je taková Horská Kvilda u nás známá zejména tím, že se zde obvykle naměří ty nejnižší teploty z celé republiky. Ale do Horské Kvildy je od Kašperku, který se tyčí v nadmořské výšce 886 m n. m., a je tak nejvýše položeným královským hradem země, ještě docela daleko.

Podzim je v okolí hradu Kašperk malebný.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Prohlídky na hradu Kašperk probíhají až do konce října od úterý do neděle. A ač je otevřený jen okruh Život na hradě, tak se návštěvníci jen uvnitř hradu zabaví zhruba na hodinu, nepočítaje možnost menšího občerstvení a příjemného posezení na půvabném hradním nádvoří.

Výhled do okolní krajiny z nejvyššího podlaží věže na hradě Kašperk
Vrcholem prohlídky je pro většinu návštěvníků úchvatný výhled do okolí, který se nabízí z pátého podlaží hradní věže, a působivá projekce, díky které na zdech ožívají dávno zapomenuté doby.

Pokud by však vaše kulturní srdce dostatečně nenasytila prohlídka jednoho z nejfotogeničtějších českých hradů, můžete se do sytosti vyřádit v přilehlém městečku Kašperské Hory. Ačkoliv zde žije necelých 1500 obyvatel, na kulturní akce se tu hledí více než ve mnoha velkých městech.

Babí léto je na Kašperku jedním z nejkrásnějších období roku.
Zdejší Muzeum Šumavy nabízí aktuálně dvě zajímavé výstavy, které mají v tuto chvíli potvrzenou délku trvání také jen do konce října, a tak je ideální spojit podzimní návštěvu Kašperku právě s nějakou výstavou.

Výlet na hrad Kašperk si můžete prodloužit procházkou do lesů, které stále ještě září mnoha odstíny zelené.
Ojedinělou expozicí je Umění gotiky v krajích řek Otavy a Úhlavy. Tato výstava shromažďuje nejcennější památky středověkého umění z oblasti jihozápadních Čech z doby 14. až počátku 16. století. Výstava, za kterou stojí historik umění Jan Royt s přispěním historika Muzea Šumavy Vladimíra Horpeniaka, sdružuje na jednom místě mimo jiné desítky vzácných madon zapůjčených z různých muzeí, galerií a depozitářů. Jakousi perlou je pak skvěle dochovaný pozdně gotický oltář Panny Marie Ochranitelky z Kašperských Hor.

Na výstavě mohou návštěvníci spatřit mnoho vzácných madon.
Muzeum Šumavy však má až do konce října k dispozici něco i pro milovníky šumavské přírody. Výstava fotografií zoologa Ivana Lukeše pak nabízí možnost, jak si návštěvu v muzeu ještě o několik desítek minut příjemně prodloužit.

Úmrlčí prkna jsou šumavskou klasikou.
Morbidní povahy pak jistě zaujme šumavská klasika v podobě umrlčích prken, která jsou v muzeu vystavena. Zkrátka, pro každého něco...