Hlavní obsah

Je jich čím dál víc. Rekordní návštěvnost Japonska vede i k mnoha problémům

Země vycházejícího slunce se těší stále větší přízni turistů. Letošní říjen byl v tomto ohledu rekordní, dorazilo 3,31 milionu lidí. A přestože je cestovní ruch nedílnou součástí japonské ekonomiky, stále častěji s sebou přináší i řadu negativ. Na některých místech bojují s overtourismem a návštěvníky, kteří se nechovají úplně adekvátně.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Hora Fudži čelí přílišnému náporu turistů.

Článek

Od začátku roku do konce října dorazilo do Japonska asi 30,2 milionu lidí – v předpandemickém roce 2019 to bylo celkově 31,9 milionu. Dalo by se tak říct, že turismus je v zemi vycházejícího slunce zpět ve starých kolejích. Informuje o tom server Independent.

Podzim je jedním z nejlákavějších období pro návštěvu Japonska, a to díky krásně zbarvenému listí, které dotváří hezkou kulisu pro chrámy a další historické památky, nebo i pro posvátnou horu Fudži. Letos se ale oblíbený fenomén vlivem nadprůměrně teplého počasí poněkud zpozdil, a tak řada lidí, která návštěvu plánovala s předstihem, ostrouhala.

Cestovní ruch se v Japonsku přesto stává jedním z předních artiklů, předpovídá se, že dokonce předstihne odvětví s elektronickými součástkami. Zájem narůstá nejen ze strany turistů z Evropy či Severní Ameriky, ale i Asie, a to zejména mezi Indy nebo obyvateli Spojených arabských emirátů. „Zdá se, že je nejvíc přitahují japonská kuchyně a přírodní krásy,“ uvedla marketingová šéfka organizace Tourist Japan Dalia Feldmanová.

Sníh nechtěl padat, javory nečervenají. Počasí si v turisty milované zemi dělá, co chce

Cestování

Většímu zájmu napomáhá podle Independentu také měna – japonský jen je oproti dolaru nejslabší za posledních 34 let. I díky tomu turisté utrácejí v zemi rekordní sumy.

Davy jsou problematické

Jenže řeč čísel nedokáže zcela přebít negativní aspekty, které s masovým cestovním ruchem přicházejí. Davy lidí nejsou po chuti místním a koneckonců jsou na obtíž i samotným návštěvníkům. Někteří turisté se chovají problematicky, v posledních týdnech či měsících došlo například k poškození či znesvěcení několika svatyň.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Zlatý pavilon Kinkakudži o zlaté hodince

Starosta města Himedži, kde se nachází slavný hrad z dob feudálního Japonska, navrhuje, že by měli turisté platit až trojnásobek běžné ceny, která je aktuálně tisíc jenů (zhruba 156 korun).

S davy bojují dlouhodobě také v okolí hory Fudži, která zavedla mimo jiné limit na počet návštěvníků. V jednom městečku pod vrcholkem také museli vztyčit bariéru, která brání ve výhledu. Turisté se totiž srocovali u místního supermarketu, aby si horu vyfotili, a mnohdy tak blokovali dopravu.

Dlouhodobě hlásí problémy také bývalé hlavní město Kjóto, známé zejména pro svou historickou čtvrť Gion, v níž žijí gejši. Ty někteří turisté nahánějí s foťáky anebo na ně rovnou sahají.

Podle guvernéra prefektury Jamanaši Kotara Nagasakiho by se země měla zaměřit na turisty, kteří jsou zvyklí více utrácet. Masy lidí vnímá jako problém.

Turista poničil známou japonskou svatyni. Vyryl do ní písmena

Cestování

61letý Rakušan znesvětil japonskou svatyni. Měl v ní pohlavní styk

Cestování

Výběr článků

Načítám