Článek
Autorem hlavní expozice v největším výstavním pavilonu A je uznávaný šestatřicetiletý florista Jan Milt, který má řadu zkušeností ze zahraničí. „Jde o naplnění jednoho z našich cílů. Navázat spolupráci s mladými a současně kvalitními tvůrci,“ sdělila Novinkám ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.
„Pokusil jsem se o spojení dvou nesourodých oborů. Vesmíru se věnuji jako koníčku, floristice jako živobytí,“ svěřil se Milt. Dominantní v expozici nazvané Galaxie květin je symbol elipsy evokující oběžnou dráhu. Jedna z elips navíc představuje kosmickou loď.
„Vesmír a květiny. Hry se zrcadly, světlem a tmou. Elipsy. A také průhledy pavilonem či kontrast techniky a přírody. To jsou základní kameny letošní hlavní expozice,“ konstatoval florista.
Součástí Galaxie květin je i kavárna s nabídkou tematických drinků a velké množství míst k posezení a odpočinku. „Cílem je, aby lidé v expozici pohodlně strávili delší čas a užili si její krásu,“ dodal Milt.
Nechybí prezentace škol
V přístavbách pavilonu A mají prostor k prezentaci tuzemské firmy, jež se na internetu i v kamenných prodejnách zabývají obchodem s květinami. K vidění je zde také soutěžní prezentace středních škol, Mendelovy univerzity v Brně a také expozice Českého zahrádkářského svazu, jejíž součástí je i pěstitelská poradna.
Výstavu Bonsaje – umění z jiného světa mohou spatřit návštěvníci v pavilonu E. Obsahuje tři japonské zahrady různých velikostí sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu pak doplňují převážně listnaté bonsaje. „Mnohé byly oceněny na evropských výstavách,“ uvedl autor výstavy Josef Valuch.
Sám má unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia. „Bonsaje, jež se mu podařilo shromáždit, se řadí mezi nejlepší, které jsou v Evropě k vidění,“ poznamenala Fuglíčková.
Jedním z nejzajímavějších exponátů je nyní na olomouckém výstavišti například tis starý více než 500 let. Součástí výstavy je i doprovodný program s bonsajovým poradenstvím. „Na sobotní dopoledne navíc plánujeme komentovanou prohlídku naší výstavy,“ doplnil Valuch.
Na působivou kombinaci abstraktních obrazů a květinových aranžmá se návštěvníci mohou těšit v Oranžerii ve Smetanových sadech. V pavilonu G lze zase získat inspiraci. Prezentovány jsou tu vedle agroturistiky i turistické cíle v Jeseníkách a na střední Moravě.
Jarní Floru tradičně doprovázejí na olomouckém výstavišti jarní zahradnické trhy. Letos na ně dorazilo více než 300 prodejců zahradnického materiálu, mimo jiné sazenic, stromků, osiva či květin, ale i nářadí, skleníků či zahradní mechanizace.
Pro návštěvníky jarní Flory jsou otevřené také sbírkové skleníky ve Smetanových sadech. Vstup do nich je zdarma. Výstaviště je každý den otevřené od 9:00 do 18:00, v neděli od 9:00 do 17:00.