Hlavní obsah

Jágra v Táboře museli vyměnit, fanynky ho okusovaly

Tábor

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře patří už dvanáct let mezi nejvyhledávanější místa v jižních Čechách. Má tak už své vlastní příběhy a dozvíte se tam třeba, že čokoládového Jaromíra Jágra museli vyměnit, protože byl okousaný a umazaný od rtěnky. Velký čokoládový vlak pak měl stát původně na nádraží.

Foto: Pavel Orholz, Novinky

Čokoládový Jaromír Jágr

Článek

Mezi čokoládovými exponáty nechybí ty s husitskou tematikou, jako například vozová hradba nebo busta Jana Žižky. Na výstavní ploše jsou však i komerční taháky, mezi ně patří třeba Shrek nebo čokoládový Jaromír Jágr v životní velikosti. Ten se nachází u vchodu a nejeden návštěvník se s ním vyfotí.

„Rozhodně Jardu máme stále, všichni ho mají rádi. Dokonce už je to druhý exemplář. Ten první nevydržel, fanynky jej umazaly od rtěnky a byl i okousaný,“ směje se someliérka Marie Šimková, která Novinky muzeem prováděla.

Foto: Pavel Orholz, Novinky

Marie Šimková u čokoládového vlaku.

Na výstavě je však také například táborské hlavní náměstí z marcipánu nebo hlava z čokolády inspirovaná Davy Jonesem z Pirátů z Karibiku. Velkou pozornost pak budí půltunový čokoládový vlak, ze kterého vychází po zmáčknutí tlačítka pára s příjemnou vůní.

Ořechový poklad nejmalebnějšího kouta Evropy

Cestování

„Původní inspirací nám byla Belgie, kde mají čokoládový vlak na nádraží. Ale vzhledem k tomu, že práce na lokomotivě s vagony trvala deset měsíců a cena stoupala a stoupala, rozhodli jsme se, že na nádraží fakt nepůjde,“ upozornila Šimková s tím, že lokomotivu vyráběl umělec Daniel Šefčík.

Foto: Pavel Orholz, Novinky

Hlava inspirovaná Piráty z Karibiku je i v České knize rekordů.

Návštěvníci se v muzeu mohou podívat i přímo takzvaně do kuchyně. „Máme tady průhledová okna do naší výroby, kde se vyrábí pralinky a spousta dalších čokoládových věcí. Kolegové to umí opravdu skvěle,“ podotkla Šimková.

Součástí návštěvy muzea jsou i ochutnávky, lidé mohou využít i tvořivou dílnu nebo kurzy.

Čokoláda bean to bar

Šimková má také certifikát someliérky a bezpečně pozná i opravdu kvalitní čokoládu. „Abyste se stali someliérem, musíte být hlavně nadšení. Pak je to pár desátek tisíc za kurzy a hodně učení, aby člověk složil zkoušky. Musíte ochutnat spoustu vín, jiných alkoholů, ale i kávu, sýry a pak také samozřejmě čokoládu, která je náročná na párování,“ vysvětlila someliérka.

Opravdu kvalitní čokoláda se vyrábí takzvaně bean to bar, tedy od bobu k čokoládě. Vyhlášení čokolatiéři, jako například Jiří Soukup z táborského muzea, vyrábí čokoládu z bobů přivezených z vyhlášených destinací, jako jsou Vietnam, Ghana, Ekvádor, Papua, Nikaragua a podobně.

„Opravdu dobrá čokoláda je z kvalitních kakaových bobů a stogramová tabulka vyjde asi na tři stovky, ale stojí to za to,“ dodala Šimková.

Ve Slavkově si turisté díky umělé inteligenci promluví s Napoleonem

Cestování
Související témata:
Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

Výběr článků

Načítám