Článek
Registrace na dálku skrze pouhé zaslání kopie dokladu totožnosti podle italského ministerstva nevylučuje možnost, že ubytování nakonec využije někdo jiný. Úřady se obávají, že by mohlo jít o „nebezpečné osoby s vazbami na teroristické či zločinecké organizace“. „Už jsou případy ukazující, že registrace na dálku byla využita k obcházení zákonů,“ uvedl ministr vnitra Matteo Piantedosi.
Výklad ministerstva, podle kterého je nutné provést osobní identifikaci ubytovaných, vychází ze stávajících norem. Jisté mezery hojně využívali především poskytovatelé krátkodobých pronájmů pro turisty, kteří se tak mohli věnovat více lidem najednou. I nadále platí, že ubytovací zařízení musí předat údaje o hostech policii.
Kovová pouzdra s klíči na fasádách či městském mobiliáři se v některých italských městech stala symbolem nadměrného turismu. Například Florencie rozhodla, že v památkové zóně zakáže od příštího roku umisťovat taková pouzdra na fasádách domů a na veřejných prostranstvích.
Florencie pokračuje v tažení proti turistům. Chystá další zákazy
Nové nařízení ministerstva vnitra se nelíbí některým sdružením poskytovatelů krátkodobého ubytování. Ti tvrdí, že jde o diskriminační krok. Spokojené jsou naopak asociace provozovatelů hotelů, které většinou registrace na dálku nepoužívají a dlouhodobě tvrdí, že po provozovatelích krátkodobých pronájmů úřady vymáhají méně povinností.
Přitvrzuje i Španělsko
Pravidla o registraci hostů od pondělí zpřísnilo i Španělsko, kde ubytovací zařízení musí povinně předávat informace o pobývajících osobách policii. Takzvaný registr cestujících byl dva roky dobrovolný. Podle informací ministerstva vnitra všichni ubytovaní ve věku od 14 let musí při začátku pobytu podepsat registrační formulář, což rovněž snižuje možnosti registrace na dálku.