Článek
Via Appia by se dala označit za jakousi předchůdkyni dálnic, ve své době byla totiž značně revoluční. Stala se nejdůležitějším spojovníkem mezi Římem a jižní části Apeninského poloostrova; koridor umožňoval římským legiím svižný pohyb za jakéhokoli počasí, informuje server Independent.
„Původně byla budována jako strategická cesta pro vojenské dobývání směrem na východ a Malou Asii. Via Appia později umožnila městům, která spojovala, rozvoj a vznikly díky ní i nové osady, bujel podél ní obchod a zemědělská produkce,“ okomentovala organizace UNESCO nový italský zápis.
Cesta, jež se skládá z 22 částí, je podle organizace dokonalým příkladem pokročilých technologií i dovedností, jimiž staří Římané disponovali. Jejich rozvinutá infrastruktura fascinuje dodnes.
V těchto dnech vyrážejí podél cesty turisté na procházky, ale také na kolo či za návštěvou památek. Prvních 17 kilometrů dlážděné cesty je nicméně součástí archeologického parku v jižní části Říma, uvádí server Guardian.
Druhá je Čína
Itálie díky nejnovějšímu zápisu drží světové prvenství v počtu památek na seznamu UNESCO. V těsném závěsu je Čína s 59 zástupci, následuje Německo s 54 a Francie s 53. Česko má zápisů sedmnáct, na seznamu se nachází vyjma historického centra Prahy nebo Českého Krumlova také Lednicko-valtický areál, Holašovice, brněnská Vila Tugendhat či Jizerskohorské bučiny.