Hlavní obsah

I jeden chudý člověk může znamenat obří rozdíl. Amazonie se důkazy jen hemží

Možná si říkáte, že jedinec sám v dnešním světě moc nezmůže a musela by se změnit celá společnost. Že však dobrá vůle každého člověka může znamenat obrovský rozdíl, dokládá nový dokument National Geographic Expedice Amazonka. Ten vysvětluje propojenost ekosystémů po celém světě a ukazuje, jak velký vliv má to, co se děje na vrcholcích peruánských And, na podmořské obyvatele u břehů bezmála 3000 kilometrů vzdáleného Trinidadu.

Foto: National Geographic/Justen Bruns

Nevado Ausangate v peruánských Andách hraje významnou roli v ekosystémech Jižní Ameriky i dál.

Článek

V roce 2022 vyrazili vědci Baker Perry a Tom Matthews na expedici na vrchol Nevado Ausangate v peruánských Andách. Cílem nebezpečné mise bylo lépe porozumět pohybu vody z této obrovské „vodárenské věže“ až do povodí Amazonky.

To, co se děje na šestitisícových vrcholech, totiž ovlivňuje ekosystémy i komunity ve vzdálených nížinách Jižní Ameriky i jinde ve světě. Sníh a led, které pokrývají vrcholky peruánských And, se totiž časem dostanou do Amazonky a odtud dál do oceánu. Tamější ledovce ale rychle mizí.

Jedinečné záběry amazonských živočichů

Nejnovější dokument National Geographic znázorňuje, co všechno znamená čím dál větší úbytek ledu v Andách pro miliony lidí a zvířat nejen na tomto světadílu. Klasický vědecký výklad tak často nahrazují spíše unikátní videa a animace připomínají filmový trhák Avatar.

Foto: Fernando Trujillo

Dvojice delfínovců amazonských se nadechuje nad hladinou.

V dokumentu spatříte i unikátní záběry roztomilých medvědů brýlatých, které se takto povedlo zachytit úplně poprvé. Zjistíte také, jak velký vliv má jejich pohyb na okolní faunu, a tím opět i na vodu a klima. Milovníci zvířat si ale na své přijdou i díky úžasným záběrům delfínovců amazonských, kteří v určitém období roku „létají mezi stromy“ v povodí nejdelší řeky na Zemi.

Čech pátral v hlubinách Amazonie po izolovaném kmeni. V džungli si prošel peklem

Cestování

Dost možná nejpůsobivější je část dokumentu o obrovském vlivu jednotlivců na jeden z nejikoničtějších druhů Amazonky. Každý rok se na březích řeky Juruá, přítoku Amazonky, objevují samice tereky velké, známé též jako želva amazonská, aby tam nakladly vejce. Přitom se stávají zranitelnými, a přestože jsou chráněny zákonem, jsou častým cílem pytláků, stejně jako jejich vejce.

„V noci sledujeme pláž s baterkou a zbraní. Já odpracuji šest hodin a můj syn taky šest hodin. Když tam nebudeme hlídat, pytláci určitě přijdou. Za velkou želvu dostanou v nedalekém Carauari až 500 realů (přes dva tisíce korun),“ říká v dokumentu Francisco „Bomba“ Mendes da Silva, jeden z prvních strážců pláží v oblasti. Tuto hlídá už třicet let.

Pytláci totiž na nechráněných plážích zničí 90 procent hnízd, zatímco na těch střežených jen necelá dvě procenta, zazní v dokumentu. Da Silva tak s pomocí své rodiny pomohl zachránit už na milion želv.

Foto: National Geographic/André Dib

Francisco Mendes da Silva, známý jako Bomba, hlídá želví vejce na plážích před pytláky.

Foto: National Geographic/André Dib

Se svou rodinou zachránil už milion želv tereky velké na řece Juruá, přítoku Amazonky.

Zelená Amazonie

Amazonský deštný prales v povodí stejnojmenné řeky a jejích přítoků na severu Jižní Ameriky pokrývá plochu neskutečných 6 000 000 km2. Jedná se o světově nejbohatší a nejrozmanitější biologickou „zásobárnu“, v níž se vyskytují miliony druhů hmyzu, rostlin, ptáků a dalších živých tvorů, z nichž mnozí dosud nejsou vědecky popsáni.

Půda v tamějších mangrovech navíc ukládá obrovské množství uhlíku, což pomáhá chránit celou planetu. To, co se děje na druhém konci světa, se tak týká nás všech. Expedici Amazonka můžete zhlédnout s českým dabingem na kanále Disney+.

Jedna z nejdéle tajených receptur na světě slaví 200 let. Hořký poklad má pořádně zašmodrchanou minulost

Cestování

Výběr článků

Načítám