Článek
Jde o poctu vůdcům husitského hnutí Janu Husovi, Janu Žižkovi a Prokopu Holému. Monumentální skulptura se již rozpadala, a to i kvůli neukázněným turistům. Aby po něm především děti nelezly, vzniklo u sousoší zábradlí.
„Tak teď nově selfie se sousoším ano, ale už jen zdálky. Někteří rodiče jsou až příliš tolerantní a jen přihlížejí, jak si děti dělají z Husa, Žižky a Holého prolézačku. Chceme dílo uchovat pro budoucnost, proto je u něj nově plůtek,“ řekl Právu starosta Bořitova Antonín Fojt (nez.). Sousoší je volně přístupné.
Velikáni jsou jako noví
Oprava stála 350 tisíc korun a byla technicky náročná. Postaral se o ni kameník Vítězslav Varadi mladší. Nejprve musel sochy vyčistit od mechu, odsolit, odstranit z nich původní nátěry a teprve pak se mohl pustit do obnovy. Sochám chyběly některé drobné části. Husitům scházely některé prsty, palcát připomínal spíše klacek než nebezpečnou zbraň. Na místě se vyráběly z tmele a písku a doplňovaly do sousoší. Vše se dělalo pod dohledem památkářů tak, aby opravené části nebylo možné postřehnout.
Hlavní chlouba Florencie se opět skvěje čistotou
Až nakonec získalo sousoší původní patinu, aby vypadalo tak, jako když jej slavný bořitovský rodák Stanislav Rolínek (1902-1931) vytvořil. Mistr Jan Hus se na skulptuře opět dívá do dáli, pravou ruku má položenou na srdci, druhou pak v otevřené knize. Pod ním stojí vojevůdce Jan Žižka s mohutným štítem a palcátem připravený k boji. Vedle něj je v bojové pozici se štítem a s cepem pobitým hřeby další husitský válečník Jan Roháč z Dubé.
Geniální sochař samouk
„Na to, že jsem dostal šanci vrátit sousoší původní podobu, jsem velmi hrdý. Takovéto zakázky jsou naprosto ojedinělé a poštěstí se kameníkovi tak jednou až dvakrát za život,“ doplnil Varadi. Oprava husitů byla pro něj i pro jeho kolegy zkouškou fyzičky. Nedá se k nim přijet autem. Veškeré lešení, vybavení, techniku a nástroje jsme nosili doslova stovky metrů.
Rolínek byl sice sochař-amatér, ale i odborníci žasli nad jeho výtvory. V Rudce u Kunštátu vytesal do skály celou jeskyni i se slavnými rytíři z Blaníku. Jde o jedno z nejrozměrnějších uměleckých děl na Moravě. Rytíři vypadají, jako by podle legendy spali a čekali, až budou povoláni chránit obyvatele českých zemí. Před jeskyní Rolínek vytvořil osmimetrovou sochu prezidenta Tomáše G. Masaryka, kterou nacisté později odstřelili. Zbyly z ní jen obří boty, ale při oslavách Československa vzniká projekce, při níž je socha vizuálně zase kompletní.