Článek
Rada kraje schválila návrh na zařazení hradu a zámku na takzvaný Indikativní seznam České republiky, což je klíčový krok k jejich budoucí nominaci na seznam UNESCO.
Současně byl udělen souhlas k zapojení významných středočeských keltských lokalit Závist a Hradiště do mezinárodního projektu s názvem Keltská Evropa: Evropská nadregionální mocenská centra doby železné, který usiluje o nominaci evropských archeologických lokalit na stejný seznam.
„Karlštejn, Kačina i keltská oppida jsou unikátními symboly Středočeského kraje, které si zaslouží mezinárodní uznání. Tyto projekty zároveň přispívají k ochraně a prezentaci našeho kulturního dědictví a k rozvoji cestovního ruchu,“ odůvodnil postup kraje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (TOP 09).
Hrad Karlštejn je ikonickou stavbou vrcholné gotiky a patří mezi národní kulturní památky.
Dominantou je Velká věž s kaplí sv. Kříže, která uchovává největší dochovaný soubor gotických deskových obrazů na světě. Hrad je mimořádným symbolem doby Karla IV., který ho založil v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.
Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším stavbám empírové architektury. Chlubit se může zcela unikátní knihovnou, součástí je i rozlehlý park. Kačinu dal postavit Jan Rudolf Chotek jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824.
Keltská oppida zahrnují soustavu opevněných areálů existujících od 6. do 1. století před naším letopočtem. Ve Středočeském kraji se jedná o keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru.