Článek
Objekt, který se stal inspirací pro mnohá jeho díla, bude přístupný do konce dubna v pátek, sobotu a neděli ve 12, 14 a 16 hodin. Od 1. května do 30. září můžou lidé přijít od úterý do neděle ve stejných časech.
Chata jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů byla nastálo zpřístupněna v loňském roce po rekonstrukci, která jí navrátila původní podobu z 80. let, kdy spisovatel domek obýval.
„Zveme všechny milovníky literatury i ty, kteří chtějí poznat autentické místo spjaté s Bohumilem Hrabalem, aby se přišli podívat na jeho chatu v Kersku. A pokud plánujete výlet do Polabí, doporučuji si do diáře poznamenat i 3. květen, kdy se po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevře také Vlastivědné muzeum v Nymburce,“ uvedl středočeský radní Václav Švenda (ODS).
Muzeum v Nymburce otevře novou stálou expozici věnovanou nejen Hrabalovi, ale i dalším historickým událostem spjatým s bohatými kulturními dějinami Nymburka, od pravěku až po 20. století. Návštěvníci se seznámí i s přírodou Polabí a těšit se mohou i na zajímavá překvapení.
Vstup s předem zakoupenou vstupenkou
Prohlídka chaty s průvodcem představuje celý objekt a přibližuje atmosféru místa, kde Hrabal tvořil své legendární texty.
„Hrabalova chata je jedinečným místem, kde návštěvníci mohou pocítit atmosféru, která spisovatele inspirovala k jeho tvorbě,“ poznamenal Jan Vinduška, ředitel Polabského muzea, jež chatu spravuje.

Interiér Hrabalovy chaty
Kapacita jedné skupiny pro prohlídku činí maximálně sedm osob. Základní vstupenka stojí 200 korun. Vstup je možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou na základě rezervace na webu Polabského muzea.
Středočeský kraj chatu koupil v roce 2021 s cílem uchovat toto literární a kulturní dědictví pro budoucí generace. Po třech letech od pořízení a u příležitosti 110. výročí Hrabalova narození byla nastálo otevřena pro veřejnost loni v létě.
Expozici tvoří částečně původní vybavení ze spisovatelovy pozůstalosti, které Polabské muzeum nashromáždilo v průběhu let, a dobové předměty darované veřejností. Kraj při hledání expozičního modelu spolupracoval s Fakultou architektury ČVUT. Výsledné řešení, vycházející z konceptu tzv. haus muzeí, vzniklo jako studentský projekt, který získal prestižní Cenu Břetislava Štorma.