Článek
Vrchol nejvyšší japonské hory je obvykle pokryt sněhem už zkraje října. Ještě v úterý byly ale svahy absolutně holé, což mezi mnohými vyvolává obavy z dopadů klimatické krize, informuje server CNN.
První sněžení na Fudži signalizuje příchod zimy, v průměru se sněhová čepice začíná tvořit kolem druhého října, loni to bylo pátého. Místní meteorologická stanice proto informovala, že v takto pozdním termínu nezůstala hora holá od začátku měření v roce 1894. Byl tak prolomen 130letý rekord.
This year will be the latest a snowcap has formed on Mt. Fuji, with the old record of Oct. 26 passing with no sign of snowfall. https://t.co/nHT0aVxfiq
— The Japan News (@The_Japan_News) October 27, 2024
„Japonsko od léta registruje vysoké teploty a déšť, takže zatím nesněžilo,“ uvedl Šiniči Janagi z meteorologické stanice Kofu. Doplnil, že dosud byl nejzazším termínem bez sněhu na vrcholu Fudži 26. říjen, a to v letech 1955 a 2016.
Japonsko podle CNN zažilo nejteplejší léto od začátku měření v roce 1898. V září to uvedli místní meteorologové. Neobvyklé teplo se přehouplo i do podzimu, kdy nejméně 74 japonských měst hlásilo v prvním říjnovém týdnu rekordní teploty kolem 30 stupňů Celsia. Podle meteorologů je vysoce pravděpodobné, že za to může klimatická krize.